Edukira joan

Asciano

Asciano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaSienako probintzia
Izen ofizialaAsciano
Posta kodea53041
ISTAT kodea052002
HerriburuaAsciano
Geografia
Koordenatuak43°14′03″N 11°33′39″E / 43.2342°N 11.5608°E / 43.2342; 11.5608
Mapa
Azalera215,64 km²
Altitudea200 m
MugakideakBuonconvento, Castelnuovo Berardenga, Rapolano Terme, Siena, Trequanda, Monteroni d'Arbia, Montalcino eta Sinalunga
Demografia
Biztanleria6.781 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea31 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0577
Hiri senidetuakBalçova ilçesi, Nobile Contrada del Nicchio (en) Itzuli eta Çiğli ilçesi
Katastro kodeaA461
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaSI
comune.asciano.siena.it

Asciano Italiako udalerri bat da. Sienako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 6.781 biztanle ditu, 215,64 kilometro koadroko azaleran banatuta. Crete Senesi eskualdearen erdialdean dago eta udalerriaren barnean Acconako basamortua dago.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Buonconvento, Castelnuovo Berardenga, Rapolano Terme, Siena, Trequanda, Monteroni d'Arbia, Montalcino eta Sinalunga.

BiztanleriaUrtea5000600070008000900010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.338 gizon, 3.444 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.06
 
100+
 
0.06
0.24
 
95-99
 
0.55
0.90
 
90-94
 
2.21
2.64
 
85-89
 
3.37
4.04
 
80-84
 
3.57
5.54
 
75-79
 
6.82
5.33
 
70-74
 
5.95
6.56
 
65-69
 
6.36
7.79
 
60-64
 
6.82
8.18
 
55-59
 
8.62
8.09
 
50-54
 
8.30
6.98
 
45-49
 
6.59
5.57
 
40-44
 
5.46
5.21
 
35-39
 
4.97
5.15
 
30-34
 
4.59
5.39
 
25-29
 
4.62
5.06
 
20-24
 
4.91
5.12
 
15-19
 
4.67
4.58
 
10-14
 
4.67
3.95
 
5-9
 
3.83
3.59
 
0-4
 
3.05
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.177 etxebizitza zeuden: 3.015 (% 72,2) okupatuta eta 1.162 (% 27,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,1 jabetzan zeuden, % 11,6 alokairuan eta % 7,3 beste titulu batekin.

4.177etxebizitza (2021)
3.015okupatuak
1.162hutsik (% 27,8)

Erabilera (2021)

3.015
1.162
Okupatuak (3.015)Hutsik edo ez-okupatuak (1.162)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,1
11,6
Jabetzan (81,1)Alokairuan (11,6)Beste titulu batekin (7,3)

2024an 3.051 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.131 (% 37,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

3.051etxegune (2024)
1.131pertsona bakarrekoak (% 37,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.131
2 kide875
3 kide554
4 kide363
5 kide edo gehiago128

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]