Edukira joan

Atessa

Atessa
Atessa
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Abruzzo
ProbintziaChietiko probintzia
Izen ofizialaAtessa
Jatorrizko izenaAtessa
Posta kodea66041
ISTAT kodea069005
HerriburuaAtessa
Geografia
Koordenatuak42°04′00″N 14°27′00″E / 42.0667°N 14.45°E / 42.0667; 14.45
Mapa
Azalera110,98 km²
Altitudea435 m
MugakideakAltino, Archi, Bomba, Carpineto Sinello, Casalanguida, Casalbordino, Colledimezzo, Gissi, Guilmi, Lanciano, Montazzoli, Paglieta, Perano, Pollutri, Sant'Eusanio del Sangro, Scerni, Tornareccio eta Villa Santa Maria
Demografia
Biztanleria10.338 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea93 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0872
Katastro kodeaA485
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaCH
comunediatessa.it

Atessa Italiako udalerri bat da. Chietiko probintzian kokatuta dago, Abruzzo eskualdean. 10.338 biztanle ditu, 110,98 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Altino, Archi, Bomba, Carpineto Sinello, Casalanguida, Casalbordino, Colledimezzo, Gissi, Guilmi, Lanciano, Montazzoli, Paglieta, Perano, Pollutri, Sant'Eusanio del Sangro, Scerni, Tornareccio eta Villa Santa Maria.

BiztanleriaUrtea900093009600990010.20010.50010.80011.1001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.037 gizon, 5.171 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.26
 
95-99
 
0.66
0.83
 
90-94
 
2.05
2.50
 
85-89
 
3.31
3.02
 
80-84
 
3.50
4.55
 
75-79
 
5.63
5.38
 
70-74
 
6.48
6.31
 
65-69
 
6.87
6.73
 
60-64
 
7.31
8.06
 
55-59
 
8.35
7.68
 
50-54
 
7.35
7.62
 
45-49
 
7.02
6.53
 
40-44
 
6.17
5.66
 
35-39
 
5.14
5.98
 
30-34
 
4.16
5.84
 
25-29
 
4.80
5.80
 
20-24
 
4.82
5.02
 
15-19
 
4.56
4.69
 
10-14
 
4.25
4.21
 
5-9
 
4.43
3.34
 
0-4
 
3.11
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.827 etxebizitza zeuden: 4.238 (% 72,7) okupatuta eta 1.589 (% 27,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 83,5 jabetzan zeuden, % 9,6 alokairuan eta % 6,9 beste titulu batekin.

5.827etxebizitza (2021)
4.238okupatuak
1.589hutsik (% 27,3)

Erabilera (2021)

4.238
1.589
Okupatuak (4.238)Hutsik edo ez-okupatuak (1.589)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

83,5
9,6
Jabetzan (83,5)Alokairuan (9,6)Beste titulu batekin (6,9)

2024an 4.290 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.328 (% 31) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

4.290etxegune (2024)
1.328pertsona bakarrekoak (% 31)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.328
2 kide1.203
3 kide865
4 kide676
5 kide edo gehiago218

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]