Edukira joan

Avrigny

Avrigny
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Oise
Izen ofizialaAvrigny
Posta kodea60190
Geografia
Koordenatuak49°22′52″N 2°34′49″E / 49.3811°N 2.5803°E / 49.3811; 2.5803
Mapa
Azalera6,01 km²
Altitudea65 m, 121 m eta 96 m
MugakideakBailleul-le-Soc, Choisy-la-Victoire, Épineuse eta Sacy-le-Grand
Demografia
Biztanleria404 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 236 (%59,3) (%40,7) 162 alt_right
Dentsitatea67 bizt/km²

Avrigny Frantziako udalerria da, Oise departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 404 biztanle zituen 6,01 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bailleul-le-Soc, Choisy-la-Victoire, Épineuse eta Sacy-le-Grand.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
AvrignyAvrigny
Població amb 275 habitants (2000)Épineuse (2,7 km)
Població amb 105 habitants (2000)Blincourt (2,8 km)
Població amb 1355 habitants (2000)Sacy-le-Grand (3,9 km)
Població amb 566 habitants (2000)Sacy-le-Petit (4,2 km)
Població amb 1089 habitants (2000)Catenoy (5,2 km)
Població amb 323 habitants (2000)Bazicourt (5,4 km)
Població amb 1574 habitants (2000)Grandfresnoy (5,6 km)
Població amb 361 habitants (2000)Maimbeville (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 14,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 689 mm-koa da, urtarrilean 11,2 euri-egun eta uztailean 7,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Creil udalerrian dago, 15 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 662,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,6 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21,6 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea2003004005006001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 162 gizon, 236 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
2.12
12.96
 
70-74
 
4.24
9.26
 
65-69
 
6.36
6.17
 
60-64
 
6.36
6.17
 
55-59
 
4.24
3.09
 
50-54
 
8.47
12.35
 
45-49
 
8.90
9.26
 
40-44
 
6.36
12.96
 
35-39
 
4.24
6.17
 
30-34
 
6.36
6.17
 
25-29
 
4.24
0.00
 
20-24
 
4.24
3.09
 
15-19
 
12.71
3.09
 
10-14
 
10.59
3.09
 
5-9
 
0.00
6.17
 
0-4
 
10.59
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Avrigny udalerrian 404 biztanle zeuden eta 170 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,38 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 33,5). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 21,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

404biztanle
170elkarbizitza-unitate
2,38lagun elkarbizitza-unitateko
133familia
Udalerria
% 29
% 34
% 15
% 22
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 133 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (57). Guraso bakarreko 26 familietatik 26etan ama zen guraso bakarra. 62 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

57
50
26
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 21,2), erdi-mailako lanbideak (% 18,2), enplegatuak (% 18,2), eskulangileak (% 18,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 21,2) Oise departamenduko batez bestekoaren (% 28,3) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 12
% 12
% 18
% 18
% 18
% 21
Oise
% 12
% 17
% 17
% 17
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 185 etxebizitza zeuden. Horietatik 167 egoitza nagusi ziren, 5 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 13 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (184), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 132 beren jabearen bizilekuak ziren, 34 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[10]

185etxebizitza
167egoitza nagusi
184etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

167
Egoitza nagusia (167)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (5)Hutsik (13)

Etxe mota

184
Etxea (184)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

132
34
Jabeak (132)Alokairuan (34)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (40).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik31
1919-194513
1946-197013
1971-199040
1991-200532
2006-202039

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (105). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (72 etxebizitzatan). 157 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 51 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 111tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela10
3 gela17
4 gela36
5 gela edo gehiago105

Berogailu mota

33
35
72
26
Gas sarea (33)Fuel-olioa (35)Elektrizitatea (72)Gas botila (1)Bestelakoak (26)

Aparkalekua eta ibilgailuak

157aparkalekua
51ibilgailu 1
111ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 262 biztanleetatik 204 aktibo ziren (% 77,9), horietako 195 lanean (% 74,4) eta 9 langabezian (aktiboen % 4,4).

26215-64 urteko biztanle
% 77,9aktibo
% 74,4lanean
% 4,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 40,5
25-54 urte% 99,4
55-64 urte% 36,4
Gizonak% 80,8
Emakumeak% 75,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 6,7
BEPC, brebeta% 16,7
CAP-BEP% 4,8
Batxilergoa% 3,4
Goi-mailako +2% 4,1
Goi-mailako +3/4% 5,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 4,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

58 ez-aktibotik 22 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,9), 27 erretiraturik zeuden (% 46,6) eta 8 bestelako ez-aktibo ziren (% 13,8).

Ez-aktiboak

% 38
% 47
% 14
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 13
% 18
% 23
% 26
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 198 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 195 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

198enplegu udalerrian
% 93,4soldatapeko
% 6,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.370 eurokoa zen.

30.370 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.970 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 13 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 2 eraikuntza enpresak ziren, 4 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen, 1 higiezinen enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 administrazio publikoko enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 1 zurgina eta 1 argiketaria.[12]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra okindegi bat zen.[13]

2000. urtean Avrigny udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.074 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1954ko abuztuaren 1an eta 2021ko uztailaren 31an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Creil », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]