Edukira joan

Bad König

Bad König
designated spa town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeDarmstadt
Rural district of HesseOdenwaldkreis
Posta kodea64732
Udalerri kodea06437001
Geografia
Koordenatuak49°44′29″N 9°00′25″E / 49.74125°N 9.00708°E / 49.74125; 9.00708
Mapa
Azalera46,73 km²
Altitudea187 m
Demografia
Biztanleria9.472 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.901 (%51,7) (%48,3) 4.571 alt_right
Dentsitatea203 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06063
Hiri senidetuakArgentat
MatrikulaERB
badkoenig.de

Bad König Alemaniako hiri-udalerri bat da, Hessen estatuan. Azken zentsuaren arabera 9.472 biztanle zituen, 46,7 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 9.536 biztanle zituen: 4.564 gizonezko (% 47,9) eta 4.974 emakumezko (% 52,2); 100 emakumeko 91,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 15,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,7 ezkongabeak ziren eta % 46,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea94009500960097009800990010.0002014201620182020202220242026Bad KönigBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.565 gizon, 4.979 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.01
 
75+
 
16.41
13.34
 
65-74
 
13.84
22.32
 
50-64
 
22.07
12.33
 
40-49
 
11.69
11.94
 
30-39
 
10.99
5.28
 
25-29
 
3.66
7.73
 
18-24
 
4.18
2.96
 
15-17
 
2.75
8.67
 
6-14
 
9.38
3.09
 
3-5
 
2.63
2.32
 
0-2
 
2.41
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 75,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,8k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

7.162
2.200
Migrazio-jatorririk gabe (7.162)Migrazio-jatorri osoa (2.200)Migrazio-jatorri partziala (174)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.715 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.555, % 54,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 107,96 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,84 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 58,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.715etxebizitza
107,96 m²batez besteko azalera
6,84 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.555
1.905
Jabetzan (2.555)Alokairuan (1.905)Aisialdikoa (33)Hutsik (225)
% 4,7hutsik dauden tasa
% 58,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.029). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (919); eraikin guztien % 86,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.142 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra132
2 gela435
3 gela867
4 gela1.029
5 gela891
6 gela563
7 gela edo gehiago804

Eraikuntza garaia

1919 aurretik479
1919-1949303
1950-1959440
1960-1969704
1970-1979919
1980-1989501
1990-1999748
2000-2009368
2010-201598
2016 eta geroago152

Berogailu mota

4.142
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (60)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (184)Bloke-berogailua (Blockheizung) (15)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.142)Labe indibiduala (270)Berogailurik gabe (43)

Guztira 2.686 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.258, % 84,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.739).[3] Guztira 4.395 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.744, % 39,7).[4]

2.686bizitegi-eraikin
4.395etxegune

Eraikin mota

2.258
Etxe bakartua (2.258)Etxe atxikia (bikoitza) (187)Ilarako etxea (132)Bestelako eraikin mota (107)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.739
629
275
Etxebizitza bakarra (1.739)2 etxebizitza (629)3-6 etxebizitza (275)7-12 etxebizitza (23)13 etxebizitza edo gehiago (11)

Etxegunearen tamaina

1.744
1.424
542
441
Pertsona bakarra (1.744)2 pertsona (1.424)3 pertsona (542)4 pertsona (441)5 pertsona (150)6 pertsona (89)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]