Edukira joan

Bad Lippspringe

Bad Lippspringe
Bad Lippspringe
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaDetmold
Rural district of North Rhine-WestphaliaPaderborn District
Izen ofizialaBad Lippspringe
Jatorrizko izenaBad Lippspringe
Posta kodea33175
Udalerri kodea05774008
Geografia
Koordenatuak51°47′N 8°49′E / 51.78°N 8.82°E / 51.78; 8.82
Mapa
Azalera51,01 km²
Altitudea140 m
MugakideakAltenbeken, Horn-Bad Meinberg, Schlangen, Hövelhof eta Paderborn
Demografia
Biztanleria17.280 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 8.887 (%51,4) (%48,6) 8.393 alt_right
Dentsitatea339 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05252
MatrikulaPB
bad-lippspringe.de

Bad Lippspringe Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Paderborn barrutian. Azken zentsuaren arabera 17.280 biztanle zituen 51 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 17.048 biztanle zituen: 8.293 gizonezko (% 48,6) eta 8.758 emakumezko (% 51,4); 100 emakumeko 94,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 14,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,9 ezkongabeak ziren eta % 42,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.00011.00012.00013.00014.00015.00016.00017.00018.0001970198019902000201020202030Bad LippspringeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 8.303 gizon, 8.755 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.08
 
75+
 
14.06
10.42
 
65-74
 
12.69
21.19
 
50-64
 
21.92
12.47
 
40-49
 
11.36
13.85
 
30-39
 
12.15
5.85
 
25-29
 
5.72
6.78
 
18-24
 
6.18
3.13
 
15-17
 
2.66
9.71
 
6-14
 
7.50
3.53
 
3-5
 
3.15
4.00
 
0-2
 
2.59
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 65,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 32,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,6k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 82,4 beraiek etorritakoak ziren eta % 17,6 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

11.131
5.473
Migrazio-jatorririk gabe (11.131)Migrazio-jatorri osoa (5.473)Migrazio-jatorri partziala (444)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 8.625 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (5.110, % 59,2) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 94,78 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,15 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 38,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

8.625etxebizitza
94,78 m²batez besteko azalera
6,15 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.185
5.110
Jabetzan (3.185)Alokairuan (5.110)Aisialdikoa (38)Hutsik (294)
% 3,2hutsik dauden tasa
% 38,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (2.215). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.772); eraikin guztien % 82,6 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (7.375 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra232
2 gela970
3 gela2.215
4 gela2.201
5 gela1.342
6 gela876
7 gela edo gehiago786

Eraikuntza garaia

1919 aurretik582
1919-1949419
1950-1959507
1960-1969966
1970-19791.772
1980-19891.142
1990-19991.737
2000-2009755
2010-2015242
2016 eta geroago502

Berogailu mota

7.375
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (267)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (514)Bloke-berogailua (Blockheizung) (85)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (7.375)Labe indibiduala (347)Berogailurik gabe (38)

Guztira 3.700 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.499, % 67,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.145).[3] Guztira 8.250 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.672, % 44,5).[4]

3.700bizitegi-eraikin
8.250etxegune

Eraikin mota

2.499
587
513
Etxe bakartua (2.499)Etxe atxikia (bikoitza) (587)Ilarako etxea (513)Bestelako eraikin mota (100)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.145
579
770
Etxebizitza bakarra (2.145)2 etxebizitza (579)3-6 etxebizitza (770)7-12 etxebizitza (180)13 etxebizitza edo gehiago (28)

Etxegunearen tamaina

3.672
2.439
970
758
Pertsona bakarra (3.672)2 pertsona (2.439)3 pertsona (970)4 pertsona (758)5 pertsona (257)6 pertsona (155)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]