Edukira joan

Bagnara Calabra

Bagnara Calabra
Bagnara Calabra
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaBagnara Calabra
Jatorrizko izenaBagnara Calabra
Posta kodea89011
ISTAT kodea080007
HerriburuaBagnara Calabra
Geografia
Koordenatuak38°17′00″N 15°49′00″E / 38.2833°N 15.8167°E / 38.2833; 15.8167
Mapa
Azalera24,85 km²
Altitudea50 m
MugakideakSant'Eufemia d'Aspromonte, Seminara, Melicuccà eta Scilla
Demografia
Biztanleria9.279 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea373 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0966
Katastro kodeaA552
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
comunebagnara.it

Bagnara Calabra Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 9.279 biztanle ditu, 24,85 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Sant'Eufemia d'Aspromonte, Seminara, Melicuccà eta Scilla.

BiztanleriaUrtea8000900010.00011.00012.00013.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.527 gizon, 4.575 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.13
0.15
 
95-99
 
0.22
0.97
 
90-94
 
1.22
1.72
 
85-89
 
2.89
3.23
 
80-84
 
4.07
5.37
 
75-79
 
5.18
5.99
 
70-74
 
6.19
7.49
 
65-69
 
6.89
7.25
 
60-64
 
7.80
7.33
 
55-59
 
7.39
6.36
 
50-54
 
7.13
6.10
 
45-49
 
6.36
6.05
 
40-44
 
5.99
6.03
 
35-39
 
6.05
5.52
 
30-34
 
4.68
5.24
 
25-29
 
5.40
5.46
 
20-24
 
5.44
5.39
 
15-19
 
5.16
5.28
 
10-14
 
3.91
4.99
 
5-9
 
4.17
4.09
 
0-4
 
3.74
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.136 etxebizitza zeuden: 3.702 (% 60,3) okupatuta eta 2.434 (% 39,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 84,3 jabetzan zeuden, % 10,5 alokairuan eta % 5,2 beste titulu batekin.

6.136etxebizitza (2021)
3.702okupatuak
2.434hutsik (% 39,7)

Erabilera (2021)

3.702
2.434
Okupatuak (3.702)Hutsik edo ez-okupatuak (2.434)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

84,3
10,5
Jabetzan (84,3)Alokairuan (10,5)Beste titulu batekin (5,2)

2024an 3.784 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.236 (% 32,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

3.784etxegune (2024)
1.236pertsona bakarrekoak (% 32,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.236
2 kide990
3 kide656
4 kide610
5 kide edo gehiago292

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]