Edukira joan

Beuvrages

Beuvrages
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Nord
Izen ofizialaBeuvrages
Posta kodea59192
Geografia
Koordenatuak50°23′09″N 3°30′20″E / 50.3858°N 3.5056°E / 50.3858; 3.5056
Mapa
Azalera3 km²
Altitudea18 m, 34 m eta 25 m
MugakideakRaismes, Anzin eta Bruay-sur-l'Escaut
Demografia
Biztanleria6.796 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.620 (%53,3) (%46,7) 3.172 alt_right
Dentsitatea2.265 bizt/km²
beuvrages.fr

Beuvrages Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 6.796 biztanle zituen 3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Raismes, Anzin eta Bruay-sur-l'Escaut.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BeuvragesBeuvrages
Població amb 13843 habitants (2000)Anzin (1,0 km)
Població amb 13145 habitants (2000)Raismes (2,1 km)
Població amb 4928 habitants (2000)Petite-Forêt (2,9 km)
Població amb 42670 habitants (2000)Valenciennes (3,0 km)
Població amb 10845 habitants (2000)Saint-Saulve (3,2 km)
Població amb 3267 habitants (2000)La Sentinelle (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da, 14,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 729 mm-koa da, urtarrilean 12,2 euri-egun eta uztailean 9,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Valenciennes udalerrian dago, 7,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 694,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,9 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,9 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.000180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.172 gizon, 3.620 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.14
0.47
 
90-94
 
0.77
0.76
 
85-89
 
1.30
1.36
 
80-84
 
2.21
2.74
 
75-79
 
3.01
3.97
 
70-74
 
4.67
5.90
 
65-69
 
5.66
6.27
 
60-64
 
5.99
5.77
 
55-59
 
7.24
6.72
 
50-54
 
7.15
7.00
 
45-49
 
5.94
8.26
 
40-44
 
5.66
5.08
 
35-39
 
6.41
5.01
 
30-34
 
4.59
5.45
 
25-29
 
5.06
5.74
 
20-24
 
6.66
9.93
 
15-19
 
7.02
7.57
 
10-14
 
7.15
6.49
 
5-9
 
7.40
5.52
 
0-4
 
5.97
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Beuvrages udalerrian 6.794 biztanle zeuden eta 2.764 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,46 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 33,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

6.794biztanle
2.764elkarbizitza-unitate
2,46lagun elkarbizitza-unitateko
1.838familia
Udalerria
% 32
% 23
% 11
% 33
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.838 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (888). Guraso bakarreko 308 familietatik 248etan ama zen guraso bakarra. 796 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 452k seme-alaba bakarra zuten etxean, 302k bi, eta 288k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 888 bikoteetatik 126tan (% 14,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

642
888
308
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean796
Seme-alaba bat452
Bi seme-alaba302
Hiru seme-alaba179
Lau edo gehiago109

15 urte edo gehiago zituzten 5.311 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 53,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 67,9).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 9
40-54% 13
55-64% 25
65-79% 31
80 +% 53
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 63
40-54% 68
55-64% 63
65-79% 61
80 +% 36

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 39,9 ezkonduta zegoen, eta beste % 13,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,7 izatezko bikotean eta % 3,9 PACS bidez lotuta). % 32,0 ezkongabeak ziren, % 8,2 alargunak eta % 6,3 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 39,9
Ezkongabea% 32,0
Izatezko bikotean% 9,7
Alarguna% 8,2
Dibortziatuta% 6,3
PACS bidez lotuta% 3,9

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 30,1), eskulangileak (% 22,8), enplegatuak (% 15,0), erdi-mailako lanbideak (% 14,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 30,1) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 14
% 15
% 23
% 30
% 10
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.956 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.769 egoitza nagusi ziren, 14 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 173 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.162), eta apartamentuak gutxi ziren (788). Egoitza nagusietatik 1.294 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.433 alokairuan zeuden, 1.041 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 42 doan lagata.[10]

2.956etxebizitza
2.769egoitza nagusi
2.162etxe
788apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.769
Egoitza nagusia (2.769)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (14)Hutsik (173)

Etxe mota

2.162
788
Etxea (2.162)Apartamentua (788)

Jabetza egoera

1.294
1.433
1.041
Jabeak (1.294)Alokairuan (1.433)HLM (1.041)Doan lagata (42)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (860).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik66
1919-1945283
1946-1970860
1971-1990818
1991-2005276
2006-2020391

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.346). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.049 etxebizitzatan). 1.682 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.294 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 848tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela31
2 gela292
3 gela478
4 gela621
5 gela edo gehiago1.346

Berogailu mota

2.049
488
Gas sarea (2.049)Fuel-olioa (21)Elektrizitatea (488)Gas botila (13)Bestelakoak (198)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.682aparkalekua
1.294ibilgailu 1
848ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.139 biztanleetatik 2.858 aktibo ziren (% 69,1), horietako 2.223 lanean (% 53,7) eta 635 langabezian (aktiboen % 22,2).

4.13915-64 urteko biztanle
% 69,1aktibo
% 53,7lanean
% 22,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,9
25-54 urte% 82,9
55-64 urte% 52,2
Gizonak% 75,4
Emakumeak% 63,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 40,4
BEPC, brebeta% 28,7
CAP-BEP% 22,8
Batxilergoa% 20,6
Goi-mailako +2% 12,3
Goi-mailako +3/4% 11,6
Goi-mailako +5% 4,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 22,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.281 ez-aktibotik 417 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 32,6), 224 erretiraturik zeuden (% 17,5) eta 640 bestelako ez-aktibo ziren (% 50,0).

Ez-aktiboak

% 33
% 17
% 50
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 25
% 32
% 31
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 611 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.223 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

611enplegu udalerrian
% 83,8soldatapeko
% 16,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 19.030 eurokoa zen, eta biztanleen % 33 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

19.030 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.810 €
% 33,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 20,7

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 105 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 6 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 16 eraikuntza enpresak ziren, 35 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 garraio enpresak ziren, 8 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 3 finantziazio enpresak ziren, 8 higiezinen enpresak ziren, 6 zerbitzu enpresak ziren, 12 administrazio publikoko enpresak ziren eta 4 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 23 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 banku bulegoa, 1 funeraria, 4 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 1 autoeskola, 1 igeltseroa, 1 margolaria, 5 iturginak, 3 argiketariak, 1 ile apaindegia eta 3 jatetxeak.[12]

2009an zeuden 11 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 1 okindegi zen, 2 harategiak, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen, 1 drogeria zen, 1 lurrin-denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Beuvrages udalerrian 5 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 osasun-zentro eta 3 botika zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Beuvrages udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 490 ikaslekin.

  1. Estazioko erregistroak 1987ko otsailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Valenciennes », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]