Edukira joan

Carency

Carency
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaCarency
Posta kodea62144
Geografia
Koordenatuak50°22′43″N 2°42′15″E / 50.3786°N 2.7042°E / 50.3786; 2.7042
Mapa
Azalera8,6 km²
Altitudea79 m, 152 m eta 123 m
MugakideakAblain-Saint-Nazaire, Mont-Saint-Éloi, Neuville-Saint-Vaast, Souchez, Villers-au-Bois eta Gouy-Servins
Demografia
Biztanleria819 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 458 (%55,9) (%44,1) 361 alt_right
Dentsitatea95 bizt/km²
carency.fr

Carency Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 819 biztanle zituen 8,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ablain-Saint-Nazaire, Mont-Saint-Éloi, Neuville-Saint-Vaast, Souchez, Villers-au-Bois eta Gouy-Servins.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CarencyCarency
Població amb 2330 habitants (2000)Souchez (3,1 km)
Població amb 311 habitants (2000)Gouy-Servins (4,6 km)
Població amb 449 habitants (2000)Acq (4,8 km)
Població amb 3754 habitants (2000)Aix-Noulette (5,2 km)
Població amb 4054 habitants (2000)Angres (5,3 km)
Població amb 1037 habitants (2000)Servins (5,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da, 14,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 793 mm-koa da, urtarrilean 12,9 euri-egun eta uztailean 0,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Wancourt udalerrian dago, 18 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 711,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,7 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,7 °C-koa da, 2024ko urtarrilaren 19an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea3004005006007008009001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 361 gizon, 458 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
1.39
 
75-79
 
2.18
5.54
 
70-74
 
6.33
5.54
 
65-69
 
3.28
12.47
 
60-64
 
6.55
4.16
 
55-59
 
7.64
8.59
 
50-54
 
5.46
8.86
 
45-49
 
6.77
8.59
 
40-44
 
4.59
10.25
 
35-39
 
6.77
6.93
 
30-34
 
8.95
5.54
 
25-29
 
4.37
1.39
 
20-24
 
3.49
3.05
 
15-19
 
8.08
5.82
 
10-14
 
11.79
4.43
 
5-9
 
5.68
7.48
 
0-4
 
8.08
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Carency udalerrian 819 biztanle zeuden eta 320 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,56 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 37,5). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 17,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

819biztanle
320elkarbizitza-unitate
2,56lagun elkarbizitza-unitateko
253familia
Udalerria
% 38
% 28
% 14
% 18
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 253 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (120). Guraso bakarreko 44 familietatik 40etan ama zen guraso bakarra. 113 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 55k seme-alaba bakarra zuten etxean, 68k bi, eta 17k hiru edo gehiago.[9]

88
120
44
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean113
Seme-alaba bat55
Bi seme-alaba68
Hiru seme-alaba11
Lau edo gehiago6

15 urte edo gehiago zituzten 660 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 21,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 87,3).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 7
40-54% 5
55-64% 10
65-79% 15
80 +% 21
Bikotean bizi da
15-24% 4
25-39% 69
40-54% 87
55-64% 80
65-79% 79
80 +% 71

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 50,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,3 izatezko bikotean eta % 12,4 PACS bidez lotuta). % 20,9 ezkongabeak ziren, % 4,8 alargunak eta % 4,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 50,6
Ezkongabea% 20,9
PACS bidez lotuta% 12,4
Izatezko bikotean% 7,3
Alarguna% 4,8
Dibortziatuta% 4,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,9), erdi-mailako lanbideak (% 25,0), goi-mailako langileak (% 22,2), eskulangileak (% 10,9). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,9) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 22
% 25
% 9
% 11
% 26
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 341 etxebizitza zeuden. Horietatik 314 egoitza nagusi ziren, 10 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 17 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (330), eta apartamentuak gutxi ziren (11). Egoitza nagusietatik 289 beren jabearen bizilekuak ziren, 21 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[10]

341etxebizitza
314egoitza nagusi
330etxe
11apartamentu

Etxebizitza multzoa

314
Egoitza nagusia (314)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (10)Hutsik (17)

Etxe mota

330
Etxea (330)Apartamentua (11)

Jabetza egoera

289
Jabeak (289)Alokairuan (21)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (93).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik7
1919-194569
1946-197047
1971-199093
1991-200542
2006-202042

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (240). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (108 etxebizitzatan). 279 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 91 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 210tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela2
3 gela20
4 gela53
5 gela edo gehiago240

Berogailu mota

107
41
108
56
Gas sarea (107)Fuel-olioa (41)Elektrizitatea (108)Gas botila (3)Bestelakoak (56)

Aparkalekua eta ibilgailuak

279aparkalekua
91ibilgailu 1
210ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 499 biztanleetatik 393 aktibo ziren (% 78,8), horietako 371 lanean (% 74,3) eta 22 langabezian (aktiboen % 5,6).

49915-64 urteko biztanle
% 78,8aktibo
% 74,3lanean
% 5,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 27,4
25-54 urte% 95,3
55-64 urte% 67,7
Gizonak% 79,4
Emakumeak% 78,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 25,0
BEPC, brebeta% 44,4
CAP-BEP% 1,9
Batxilergoa% 6,5
Goi-mailako +2% 6,2
Goi-mailako +3/4% 4,1
Goi-mailako +5% 2,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

106 ez-aktibotik 57 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 53,8), 24 erretiraturik zeuden (% 22,6) eta 24 bestelako ez-aktibo ziren (% 22,6).

Ez-aktiboak

% 54
% 23
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 23
% 44
% 16
% 9
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 42 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 371 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

42enplegu udalerrian
% 64,3soldatapeko
% 35,7ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.950 eurokoa zen.

30.950 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.260 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 16 komertzioetatik, 6 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 3 finantziazio enpresak ziren, 2 higiezinen enpresak ziren eta 4 zerbitzu enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 6 zerbitzu publikoetatik, 2 igeltseroak ziren, 1 zurgina, 2 iturginak eta 1 argiketaria.[12]

2000. urtean Carency udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako haur-eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1987ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Arras », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]