Edukira joan

Cepagatti

Cepagatti
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Abruzzo
ProbintziaPescarako probintzia
Izen ofizialaCepagatti
Posta kodea65012
ISTAT kodea068011
HerriburuaCepagatti
Geografia
Koordenatuak42°21′57″N 14°04′36″E / 42.3658°N 14.0767°E / 42.3658; 14.0767
Mapa
Azalera30,82 km²
Altitudea145 m
MugakideakChieti, Pianella, Rosciano, San Giovanni Teatino eta Spoltore
Demografia
Biztanleria10.946 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea355 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia085
Hiri senidetuakTesalonika
Katastro kodeaC474
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPE
comune.cepagatti.pe.it

Cepagatti Italiako udalerri bat da. Pescarako probintzian kokatuta dago, Abruzzo eskualdean. 10.946 biztanle ditu, 30,82 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Chieti, Pianella, Rosciano, San Giovanni Teatino eta Spoltore.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.415 gizon, 5.615 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.07
 
95-99
 
0.32
0.59
 
90-94
 
1.28
2.23
 
85-89
 
2.30
2.62
 
80-84
 
3.47
4.40
 
75-79
 
4.83
4.71
 
70-74
 
5.72
5.78
 
65-69
 
5.38
7.31
 
60-64
 
7.34
8.33
 
55-59
 
8.58
8.24
 
50-54
 
8.78
7.46
 
45-49
 
7.25
6.48
 
40-44
 
6.27
5.47
 
35-39
 
5.61
5.39
 
30-34
 
5.24
5.61
 
25-29
 
5.02
5.43
 
20-24
 
4.97
5.65
 
15-19
 
4.90
5.93
 
10-14
 
5.09
4.78
 
5-9
 
4.33
3.51
 
0-4
 
3.33
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.162 etxebizitza zeuden: 4.215 (% 81,7) okupatuta eta 947 (% 18,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 77,9 jabetzan zeuden, % 9,9 alokairuan eta % 12,2 beste titulu batekin.

5.162etxebizitza (2021)
4.215okupatuak
947hutsik (% 18,3)

Erabilera (2021)

4.215
947
Okupatuak (4.215)Hutsik edo ez-okupatuak (947)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

77,9
9,9
12,2
Jabetzan (77,9)Alokairuan (9,9)Beste titulu batekin (12,2)

2024an 4.434 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.266 (% 28,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,5 kide zeuden.

4.434etxegune (2024)
1.266pertsona bakarrekoak (% 28,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.266
2 kide1.177
3 kide935
4 kide817
5 kide edo gehiago239

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]