Edukira joan

Clapiers

Clapiers
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Hérault
AlkateaÉric Penso (en) Itzuli
Izen ofizialaClapiers
Posta kodea34830
Geografia
Koordenatuak43°39′27″N 3°53′18″E / 43.6575°N 3.8883°E / 43.6575; 3.8883
Mapa
Azalera7,69 km²
Altitudea25 m, 126 m eta 72 m
MugakideakCastelnau-le-Lez, Assas, Jacou, Montferrier-sur-Lez, Montpellier, Prades-le-Lez eta Teyran
Demografia
Biztanleria6.006 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.065 (%51) (%49) 2.940 alt_right
Dentsitatea781 bizt/km²
ville-clapiers.fr

Clapiers (frantsesez eta ofizialki: Clapiers) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Hérault departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 6.006 biztanle zituen 7,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castelnau-le-Lez, Assas, Jacou, Montferrier-sur-Lez, Montpellier, Prades-le-Lez eta Teyran.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ClapiersClapiers
Població amb 4939 habitants (2000)Jacou (1,9 km)
Població amb 4260 habitants (2000)Teyran (4,0 km)
Població amb 6886 habitants (2000)Le Crès (4,0 km)
Població amb 4509 habitants (2000)Prades-le-Lez (4,9 km)
Població amb 1509 habitants (2000)Assas (5,0 km)
Població amb 253712 habitants (2000)Montpellier (5,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,3 °C-koa da, 16,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 740 mm-koa da, urtarrilean 0,6 euri-egun eta uztailean 2,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Prades-le-Lez udalerrian dago, 7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 869,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 44,4 °C-koa da, 2019ko ekainaren 28an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,6 °C-koa da, 2012ko otsailaren 12an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 15,0 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (24,3 °C) eta hotzena urtarrila (7,1 °C). Urteko prezipitazioa 667 mm-koa da; hilabeterik euritsuena iraila da (99 mm) eta lehorrena uztaila (19 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,39 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (13,8 °C) baino 1,9 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2018, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (16,4 °C) eta hotzena 1963 (12,8 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Clapiers)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 7.1 7.7 10.8 13.5 17.5 21.8 24.3 23.8 19.5 15.6 10.9 7.8 15.0
Pilatutako prezipitazioa (mm) 57 41 44 58 45 33 19 38 99 94 81 59 667
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (13,8 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,0+0,4+1,5+1,4+1,6+1,9+1,7+2,0+0,6+0,9+1,2+0,9
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (13,8 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea010002000300040005000600070001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.940 gizon, 3.065 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.34
 
95+
 
1.14
1.02
 
90-94
 
1.31
2.04
 
85-89
 
1.79
3.74
 
80-84
 
3.43
2.89
 
75-79
 
4.24
6.63
 
70-74
 
6.36
5.27
 
65-69
 
5.55
5.44
 
60-64
 
6.85
7.31
 
55-59
 
5.22
5.95
 
50-54
 
7.67
7.99
 
45-49
 
6.69
6.97
 
40-44
 
8.65
6.63
 
35-39
 
4.40
4.08
 
30-34
 
5.06
4.08
 
25-29
 
4.40
4.93
 
20-24
 
4.24
6.46
 
15-19
 
5.06
8.50
 
10-14
 
7.18
4.76
 
5-9
 
6.53
4.93
 
0-4
 
4.24
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Clapiers udalerrian 5.858 biztanle zeuden eta 2.585 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,27 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 30,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

5.858biztanle
2.585elkarbizitza-unitate
2,27lagun elkarbizitza-unitateko
1.784familia
Udalerria
% 29
% 29
% 10
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.784 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (758). Guraso bakarreko 276 familietatik 221etan ama zen guraso bakarra. 879 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 385k seme-alaba bakarra zuten etxean, 399k bi, eta 122k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 750 bikoteetatik 84tan (% 11,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

758
750
276
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean879
Seme-alaba bat385
Bi seme-alaba399
Hiru seme-alaba112
Lau edo gehiago10

15 urte edo gehiago zituzten 4.928 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 7,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 26,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 75,3). 80 urte edo gehiagoko 410 biztanleetatik 331 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 79 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 8
25-39% 14
40-54% 10
55-64% 22
65-79% 22
80 +% 26
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 70
40-54% 75
55-64% 69
65-79% 75
80 +% 52

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,3 izatezko bikotean eta % 8,5 PACS bidez lotuta). % 23,8 ezkongabeak ziren, % 5,5 alargunak eta % 7,3 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 44,5
Ezkongabea% 23,8
Izatezko bikotean% 10,3
PACS bidez lotuta% 8,5
Dibortziatuta% 7,3
Alarguna% 5,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 28,9), goi-mailako langileak (% 22,4), erdi-mailako lanbideak (% 19,0), enplegatuak (% 12,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 28,9) Hérault departamenduko batez bestekoaren (% 30,6) azpitik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,4).[10]

Udalerria
% 22
% 19
% 12
% 29
Hérault
% 13
% 16
% 16
% 10
% 31
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.723 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.586 egoitza nagusi ziren, 51 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 86 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.972), eta apartamentuak gutxi ziren (737). Egoitza nagusietatik 1.703 beren jabearen bizilekuak ziren, 828 alokairuan zeuden, 342 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 55 doan lagata.[11]

2.723etxebizitza
2.586egoitza nagusi
1.972etxe
737apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.586
Egoitza nagusia (2.586)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (51)Hutsik (86)

Etxe mota

1.972
737
Etxea (1.972)Apartamentua (737)

Jabetza egoera

1.703
828
342
Jabeak (1.703)Alokairuan (828)HLM (342)Doan lagata (55)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.075).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik75
1919-194517
1946-197078
1971-19901.075
1991-2005658
2006-2020561

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.212). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.751 etxebizitzatan). 2.282 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.202 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.255tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela83
2 gela260
3 gela399
4 gela633
5 gela edo gehiago1.212

Berogailu mota

612
1.751
Gas sarea (612)Fuel-olioa (53)Elektrizitatea (1.751)Gas botila (16)Bestelakoak (153)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.282aparkalekua
1.202ibilgailu 1
1.255ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.584 biztanleetatik 2.764 aktibo ziren (% 77,1), horietako 2.512 lanean (% 70,1) eta 252 langabezian (aktiboen % 9,1).

3.58415-64 urteko biztanle
% 77,1aktibo
% 70,1lanean
% 9,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 30,6
25-54 urte% 92,3
55-64 urte% 72,5
Gizonak% 79,7
Emakumeak% 74,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 27,3
BEPC, brebeta% 23,9
CAP-BEP% 10,6
Batxilergoa% 11,6
Goi-mailako +2% 10,3
Goi-mailako +3/4% 5,3
Goi-mailako +5% 5,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

820 ez-aktibotik 434 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 52,9), 154 erretiraturik zeuden (% 18,8) eta 232 bestelako ez-aktibo ziren (% 28,3).

Ez-aktiboak

% 53
% 19
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 34
% 31
% 19
% 8
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.715 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.512 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

1.715enplegu udalerrian
% 79,2soldatapeko
% 20,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.710 eurokoa zen, eta biztanleen % 10 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

30.710 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.280 €
% 10,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 21,0

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 278 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 2 janari enpresak ziren, 7 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 8 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 17 eraikuntza enpresak ziren, 52 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 13 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 16 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 12 finantziazio enpresak ziren, 9 higiezinen enpresak ziren, 57 zerbitzu enpresak ziren, 66 administrazio publikoko enpresak ziren eta 12 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 40 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 2 banku bulegoak, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 2 igeltseroak, 2 margolariak, 1 zurgina, 4 iturginak, 4 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 5 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 8 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak eta 1 apaindegia.[13]

2009an zeuden 15 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 2 okindegiak, 1 harategi zen, 1 arraindegi zen, 1 liburu denda zen, 2 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 3 altzari dendak eta 3 lore-dendak ziren.[14]

2000. urtean Clapiers udalerrian 10 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen. Clapiers udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 491 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1980ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,9 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Prades Le Lez », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]