Edukira joan

Colle di Val d'Elsa

Colle di Val d'Elsa
Colle di Val d'Elsa
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaSienako probintzia
Izen ofizialaColle di Val d'Elsa
Jatorrizko izenaColle di Val d'Elsa
Posta kodea53034
ISTAT kodea052012
HerriburuaColle di Val d'Elsa
Geografia
Koordenatuak43°25′21″N 11°07′36″E / 43.4225°N 11.1267°E / 43.4225; 11.1267
Mapa
Azalera92,06 km²
Altitudea141 m
MugakideakCasole d'Elsa, Monteriggioni, Poggibonsi, Volterra eta San Gimignano
Demografia
Biztanleria21.550 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea234 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0577
Hiri senidetuakBir Gandus (en) Itzuli
Katastro kodeaC847
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaSI
comune.colle-di-val-d-elsa.si.it

Colle di Val d'Elsa Italiako udalerri bat da. Sienako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 21.550 biztanle ditu, 92,06 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Casole d'Elsa, Monteriggioni, Poggibonsi, Volterra eta San Gimignano.

BiztanleriaUrtea6000900012.00015.00018.00021.00024.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 10.575 gizon, 11.090 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.10
0.12
 
95-99
 
0.56
0.89
 
90-94
 
1.51
2.17
 
85-89
 
3.22
3.05
 
80-84
 
3.69
4.99
 
75-79
 
5.68
4.88
 
70-74
 
5.34
6.25
 
65-69
 
6.00
6.95
 
60-64
 
7.39
8.49
 
55-59
 
7.95
8.17
 
50-54
 
7.92
7.11
 
45-49
 
7.02
6.21
 
40-44
 
6.13
5.88
 
35-39
 
5.37
5.94
 
30-34
 
5.11
5.96
 
25-29
 
5.19
5.29
 
20-24
 
4.78
5.30
 
15-19
 
4.84
4.78
 
10-14
 
4.47
3.85
 
5-9
 
4.00
3.70
 
0-4
 
3.72
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 10.751 etxebizitza zeuden: 9.148 (% 85,1) okupatuta eta 1.603 (% 14,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,2 jabetzan zeuden, % 20,3 alokairuan eta % 5,5 beste titulu batekin.

10.751etxebizitza (2021)
9.148okupatuak
1.603hutsik (% 14,9)

Erabilera (2021)

9.148
1.603
Okupatuak (9.148)Hutsik edo ez-okupatuak (1.603)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,2
20,3
Jabetzan (74,2)Alokairuan (20,3)Beste titulu batekin (5,5)

2024an 9.485 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.213 (% 33,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

9.485etxegune (2024)
3.213pertsona bakarrekoak (% 33,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.213
2 kide2.840
3 kide1.783
4 kide1.208
5 kide edo gehiago441

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]