Edukira joan

Corbehem

Corbehem
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaCorbehem
Posta kodea62112
Geografia
Koordenatuak50°20′08″N 3°02′57″E / 50.3356°N 3.0492°E / 50.3356; 3.0492
Mapa
Azalera2,6 km²
Altitudea28 m, 36 m eta 33 m
MugakideakLambres-lez-Douai, Courchelettes, Férin, Brebières eta Gouy-sous-Bellonne
Demografia
Biztanleria2.258 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.163 (%51,4) (%48,6) 1.098 alt_right
Dentsitatea868 bizt/km²
corbehem.fr

Corbehem Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.258 biztanle zituen 2,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lambres-lez-Douai, Courchelettes, Férin, Brebières eta Gouy-sous-Bellonne.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CorbehemCorbehem
Població amb 2790 habitants (2000)Courchelettes (1,1 km)
Població amb 1332 habitants (2000)Férin (1,8 km)
Població amb 4929 habitants (2000)Brebières (1,9 km)
Població amb 257 habitants (2000)Bellonne (3,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da, 14,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 718 mm-koa da, urtarrilean 12,3 euri-egun eta uztailean 8,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Douai udalerrian dago, 6,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 729,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0500100015002000250030001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.098 gizon, 1.163 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
1.29
0.46
 
90-94
 
2.15
1.82
 
85-89
 
2.58
2.28
 
80-84
 
4.73
1.82
 
75-79
 
3.96
4.10
 
70-74
 
4.82
4.55
 
65-69
 
4.82
3.64
 
60-64
 
8.68
5.46
 
55-59
 
4.30
6.28
 
50-54
 
6.88
6.74
 
45-49
 
5.93
8.01
 
40-44
 
5.07
6.28
 
35-39
 
8.08
7.10
 
30-34
 
8.08
3.64
 
25-29
 
2.15
8.01
 
20-24
 
3.78
7.56
 
15-19
 
5.50
9.74
 
10-14
 
8.34
8.47
 
5-9
 
4.21
4.01
 
0-4
 
4.64
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Corbehem udalerrian 2.192 biztanle zeuden eta 880 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,49 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 36,5). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 25,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

2.192biztanle
880elkarbizitza-unitate
2,49lagun elkarbizitza-unitateko
648familia
Udalerria
% 36
% 25
% 12
% 26
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 648 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (321). Guraso bakarreko 105 familietatik 85etan ama zen guraso bakarra. 282 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 139k seme-alaba bakarra zuten etxean, 170k bi, eta 56k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 321 bikoteetatik 38tan (% 11,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

222
321
105
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean282
Seme-alaba bat139
Bi seme-alaba170
Hiru seme-alaba38
Lau edo gehiago18

15 urte edo gehiago zituzten 1.789 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 30,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 81,0). 80 urte edo gehiagoko 165 biztanleetatik 115 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 50 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 6
40-54% 10
55-64% 12
65-79% 27
80 +% 30
Bikotean bizi da
15-24% 12
25-39% 81
40-54% 76
55-64% 80
65-79% 66
80 +% 33

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,2 izatezko bikotean eta % 5,3 PACS bidez lotuta). % 20,3 ezkongabeak ziren, % 11,1 alargunak eta % 4,5 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 46,6
Ezkongabea% 20,3
Izatezko bikotean% 12,2
Alarguna% 11,1
PACS bidez lotuta% 5,3
Dibortziatuta% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 30,1), enplegatuak (% 20,3), erdi-mailako lanbideak (% 16,9), eskulangileak (% 16,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 30,1) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 17
% 20
% 17
% 30
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 939 etxebizitza zeuden. Horietatik 882 egoitza nagusi ziren, 9 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 48 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (890), eta apartamentuak gutxi ziren (45). Egoitza nagusietatik 688 beren jabearen bizilekuak ziren, 185 alokairuan zeuden, 74 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 8 doan lagata.[10]

939etxebizitza
882egoitza nagusi
890etxe
45apartamentu

Etxebizitza multzoa

882
Egoitza nagusia (882)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (9)Hutsik (48)

Etxe mota

890
Etxea (890)Apartamentua (45)

Jabetza egoera

688
185
Jabeak (688)Alokairuan (185)HLM (74)Doan lagata (8)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (316).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik50
1919-1945176
1946-1970316
1971-1990191
1991-200544
2006-2020105

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (599). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (584 etxebizitzatan). 664 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 393 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 393tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela4
2 gela12
3 gela56
4 gela210
5 gela edo gehiago599

Berogailu mota

584
73
141
81
Gas sarea (584)Fuel-olioa (73)Elektrizitatea (141)Gas botila (3)Bestelakoak (81)

Aparkalekua eta ibilgailuak

664aparkalekua
393ibilgailu 1
393ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.351 biztanleetatik 1.027 aktibo ziren (% 76,0), horietako 894 lanean (% 66,2) eta 133 langabezian (aktiboen % 13,0).

1.35115-64 urteko biztanle
% 76,0aktibo
% 66,2lanean
% 13,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,0
25-54 urte% 91,2
55-64 urte% 54,1
Gizonak% 81,8
Emakumeak% 70,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 33,0
BEPC, brebeta% 9,8
CAP-BEP% 12,5
Batxilergoa% 13,0
Goi-mailako +2% 9,0
Goi-mailako +3/4% 7,4
Goi-mailako +5% 2,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 13,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

324 ez-aktibotik 122 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,7), 83 erretiraturik zeuden (% 25,6) eta 119 bestelako ez-aktibo ziren (% 36,7).

Ez-aktiboak

% 38
% 26
% 37
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 12
% 26
% 31
% 28
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 296 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 894 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

296enplegu udalerrian
% 87,5soldatapeko
% 12,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.720 eurokoa zen, eta biztanleen % 11 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.720 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.260 €
% 11,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 50 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 1 janari enpresa zen, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 5 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 4 eraikuntza enpresak ziren, 5 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 7 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 finantziazio enpresak ziren, 1 higiezinen enpresa zen, 6 zerbitzu enpresak ziren, 9 administrazio publikoko enpresak ziren eta 2 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 11 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 1 zurgina, 1 iturgina, 1 eraikuntza enpresa, 1 ile apaindegia eta 3 jatetxeak.[12]

2009an zeuden 4 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 1 okindegi zen, 1 harategi zen eta 1 lore-denda zen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1962ko martxoaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Douai », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]