Edukira joan

Coutras

Coutras
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Gironda
BarrutiLibourneko barrutia
Kantonamenducanton of Coutras
Izen ofizialaCoutras
Posta kodea33230
Geografia
Koordenatuak45°02′27″N 0°07′44″W / 45.0408°N 0.1289°W / 45.0408; -0.1289
Mapa
Azalera33,69 km²
Altitudea13 m, 4 m, 74 m eta 19 m
MugakideakLes Peintures, Abzac, Camps-sur-l'Isle, Le Fieu, Guîtres, Lagorce, Porchères, Sablons eta Saint-Médard-de-Guizières
Demografia
Biztanleria8.678 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.701 (%54) (%46) 4.006 alt_right
Dentsitatea258 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakDornstadt eta Blaenavon
coutras.fr

Coutras (frantsesez eta ofizialki: Coutras) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Gironda departamenduan dago, Akitania Berria eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.678 biztanle zituen 33,69 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Les Peintures, Abzac, Camps-sur-l'Isle, Le Fieu, Guîtres, Lagorce, Porchères, Sablons eta Saint-Médard-de-Guizières.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CoutrasCoutras
Població amb 1722 habitants (2000)Abzac (2,7 km)
Població amb 1587 habitants (2000)Lagorce (3,2 km)
Població amb 1473 habitants (2000)Les Peintures (4,0 km)
Població amb 1560 habitants (2000)Guîtres (4,3 km)
Població amb 1298 habitants (2000)Sablons (4,4 km)
Població amb 452 habitants (2000)Bayas (6,5 km)
Població amb 468 habitants (2000)Le Fieu (7,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,9 °C-koa da, 14,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 853 mm-koa da, urtarrilean 11,7 euri-egun eta uztailean 6,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Émilion udalerrian dago, 14,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 798,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,6 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 11an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -12 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea200030004000500060007000800090001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.006 gizon, 4.701 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.85
0.90
 
90-94
 
2.70
3.07
 
85-89
 
4.79
3.07
 
80-84
 
4.47
4.44
 
75-79
 
4.49
7.39
 
70-74
 
6.42
6.76
 
65-69
 
7.17
6.47
 
60-64
 
6.00
7.89
 
55-59
 
6.40
6.71
 
50-54
 
8.10
6.64
 
45-49
 
6.62
5.12
 
40-44
 
4.74
5.24
 
35-39
 
4.45
3.89
 
30-34
 
4.36
4.57
 
25-29
 
4.38
4.77
 
20-24
 
5.47
6.32
 
15-19
 
4.30
6.02
 
10-14
 
5.15
6.67
 
5-9
 
3.96
4.07
 
0-4
 
5.19
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Coutras udalerrian 8.495 biztanle zeuden eta 4.148 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,05 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,0), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

8.495biztanle
4.148elkarbizitza-unitate
2,05lagun elkarbizitza-unitateko
2.509familia
Udalerria
% 20
% 29
% 11
% 38
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.509 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.203). Guraso bakarreko 458 familietatik 371etan ama zen guraso bakarra. 1.344 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 607k seme-alaba bakarra zuten etxean, 401k bi, eta 156k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 848 bikoteetatik 185tan (% 21,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.203
848
458
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.344
Seme-alaba bat607
Bi seme-alaba401
Hiru seme-alaba119
Lau edo gehiago37

15 urte edo gehiago zituzten 7.356 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 44,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 68,6). 80 urte edo gehiagoko 781 biztanleetatik 659 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 122 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 13
40-54% 18
55-64% 22
65-79% 28
80 +% 44
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 65
40-54% 66
55-64% 69
65-79% 66
80 +% 35

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 42,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,5 izatezko bikotean eta % 3,9 PACS bidez lotuta). % 24,1 ezkongabeak ziren, % 9,8 alargunak eta % 8,7 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 42,0
Ezkongabea% 24,1
Izatezko bikotean% 11,5
Alarguna% 9,8
Dibortziatuta% 8,7
PACS bidez lotuta% 3,9

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 39,3), enplegatuak (% 17,7), eskulangileak (% 17,7), erdi-mailako lanbideak (% 11,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 39,3) Gironda departamenduko batez bestekoaren (% 27,8) gainetik dago. 25 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[9]

Udalerria
% 11
% 18
% 18
% 39
Gironda
% 15
% 17
% 16
% 12
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.552 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.142 egoitza nagusi ziren, 100 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 310 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.598), eta apartamentuak gutxi ziren (863). Egoitza nagusietatik 2.410 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.652 alokairuan zeuden, 436 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 79 doan lagata.[10]

4.552etxebizitza
4.142egoitza nagusi
3.598etxe
863apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.142
Egoitza nagusia (4.142)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (100)Hutsik (310)

Etxe mota

3.598
863
Etxea (3.598)Apartamentua (863)

Jabetza egoera

2.410
1.652
436
Jabeak (2.410)Alokairuan (1.652)HLM (436)Doan lagata (79)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.033).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik417
1919-1945436
1946-1970838
1971-19901.033
1991-2005694
2006-2020724

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.661). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.787 etxebizitzatan). 3.097 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.116 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.461tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela96
2 gela381
3 gela740
4 gela1.263
5 gela edo gehiago1.661

Berogailu mota

1.676
1.787
479
Gas sarea (1.676)Fuel-olioa (147)Elektrizitatea (1.787)Gas botila (53)Bestelakoak (479)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.097aparkalekua
2.116ibilgailu 1
1.461ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.996 biztanleetatik 3.671 aktibo ziren (% 73,5), horietako 3.106 lanean (% 62,2) eta 564 langabezian (aktiboen % 15,4).

4.99615-64 urteko biztanle
% 73,5aktibo
% 62,2lanean
% 15,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,7
25-54 urte% 89,6
55-64 urte% 54,5
Gizonak% 75,9
Emakumeak% 71,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 25,5
BEPC, brebeta% 23,7
CAP-BEP% 14,8
Batxilergoa% 13,7
Goi-mailako +2% 9,1
Goi-mailako +3/4% 9,8
Goi-mailako +5% 10,2

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 15,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.325 ez-aktibotik 387 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,2), 381 erretiraturik zeuden (% 28,8) eta 557 bestelako ez-aktibo ziren (% 42,0).

Ez-aktiboak

% 29
% 29
% 42
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 23
% 32
% 29
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.032 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.106 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

3.032enplegu udalerrian
% 82,9soldatapeko
% 17,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.940 eurokoa zen, eta biztanleen % 19 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

22.940 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.820 €
% 19,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 14,2

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 442 komertzioetatik, 6 erauzte enpresak ziren, 8 janari enpresak ziren, 3 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 21 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 56 eraikuntza enpresak ziren, 116 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 17 garraio enpresak ziren, 16 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 26 finantziazio enpresak ziren, 19 higiezinen enpresak ziren, 53 zerbitzu enpresak ziren, 55 administrazio publikoko enpresak ziren eta 44 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 133 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 8 banku bulegoak, 2 funerariak, 16 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 3 autoeskolak, 8 igeltseroak, 11 margolariak, 4 zurginak, 11 iturginak, 9 argiketariak, 7 eraikuntza enpresak, 17 ile apaindegiak, 5 albaitariak, 11 jatetxeak, 9 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 6 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 48 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 2 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 2 120 m2 baino gehiagoko dendak, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 7 okindegiak, 6 harategiak, 2 liburu dendak, 7 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 3 zapata-dendak, 1 elektrotresna denda zen, 3 altzari dendak, 5 kirol-dendak, 2 drogeria, 1 bitxi-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Coutras udalerrian 31 nekazaritza-ustiategi zeuden, 901 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 3 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Coutras udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 828 ikaslekin.

  1. Estazioko erregistroak 1995ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Émilion », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]