Edukira joan

Cropani

Cropani
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaCatanzaroko probintzia
Izen ofizialaCropani
Posta kodea88051
ISTAT kodea079036
HerriburuaCropani
Geografia
Koordenatuak38°58′00″N 16°47′00″E / 38.9667°N 16.7833°E / 38.9667; 16.7833
Mapa
Azalera44,81 km²
Altitudea347 m
MugakideakAndali, Cerva, Sellia Marina, Sersale eta Botricello
Demografia
Biztanleria4.674 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea104 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0961
Katastro kodeaD181
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCZ
comune.cropani.cz.it

Cropani Italiako udalerri bat da. Catanzaroko probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 4.674 biztanle ditu, 44,81 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Andali, Cerva, Sellia Marina, Sersale eta Botricello.

BiztanleriaUrtea1000150020002500300035004000450050001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.412 gizon, 2.500 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.04
0.08
 
95-99
 
0.52
0.54
 
90-94
 
1.36
1.66
 
85-89
 
2.12
2.45
 
80-84
 
2.48
4.27
 
75-79
 
4.44
5.27
 
70-74
 
5.64
5.97
 
65-69
 
6.40
7.05
 
60-64
 
6.64
7.92
 
55-59
 
7.60
6.59
 
50-54
 
6.92
7.17
 
45-49
 
7.04
6.26
 
40-44
 
7.16
6.47
 
35-39
 
6.44
6.26
 
30-34
 
6.48
5.51
 
25-29
 
5.72
5.47
 
20-24
 
4.80
5.39
 
15-19
 
4.64
5.18
 
10-14
 
4.68
5.35
 
5-9
 
4.60
5.10
 
0-4
 
4.28
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.603 etxebizitza zeuden: 2.015 (% 43,8) okupatuta eta 2.588 (% 56,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,4 jabetzan zeuden, % 8,7 alokairuan eta % 16 beste titulu batekin.

4.603etxebizitza (2021)
2.015okupatuak
2.588hutsik (% 56,2)

Erabilera (2021)

2.015
2.588
Okupatuak (2.015)Hutsik edo ez-okupatuak (2.588)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,4
8,7
16
Jabetzan (75,4)Alokairuan (8,7)Beste titulu batekin (16)

2024an 2.198 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 842 (% 38,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

2.198etxegune (2024)
842pertsona bakarrekoak (% 38,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide842
2 kide557
3 kide409
4 kide302
5 kide edo gehiago88

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]