Edukira joan

Dülmen

Dülmen
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaMünster
Rural district of North Rhine-WestphaliaCoesfeld
Posta kodea48249
Udalerri kodea05558016
Geografia
Koordenatuak51°49′51″N 7°16′42″E / 51.8308°N 7.2783°E / 51.8308; 7.2783
Mapa
Azalera184,83 km²
Altitudea65 m
MugakideakSenden, Haltern am See, Coesfeld, Lüdinghausen eta Nottuln
Demografia
Biztanleria47.759 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 24.398 (%51,1) (%48,9) 23.361 alt_right
Dentsitatea258 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02594
Hiri senidetuakCharleville-Mézières eta Fehrbellin
MatrikulaCOE
duelmen.de

Dülmen Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Coesfeld barrutian. Azken zentsuaren arabera 47.759 biztanle zituen 184,8 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 46.865 biztanle zituen: 22.880 gizonezko (% 48,8) eta 23.985 emakumezko (% 51,2); 100 emakumeko 95,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,4 ezkongabeak ziren eta % 46,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea36.00038.00040.00042.00044.00046.00048.0001970198019902000201020202030DülmenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 22.884 gizon, 23.986 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.47
 
75+
 
12.57
12.26
 
65-74
 
12.02
24.13
 
50-64
 
24.93
12.23
 
40-49
 
11.21
12.40
 
30-39
 
11.50
5.52
 
25-29
 
5.03
7.71
 
18-24
 
6.14
3.11
 
15-17
 
3.03
8.53
 
6-14
 
8.13
2.98
 
3-5
 
2.79
2.67
 
0-2
 
2.65
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 83,8ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 15,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

39.266
7.098
Migrazio-jatorririk gabe (39.266)Migrazio-jatorri osoa (7.098)Migrazio-jatorri partziala (498)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 21.982 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (11.191, % 50,9) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 105,52 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,05 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 52,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

21.982etxebizitza
105,52 m²batez besteko azalera
6,05 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

11.191
10.215
Jabetzan (11.191)Alokairuan (10.215)Aisialdikoa (60)Hutsik (513)
% 2,2hutsik dauden tasa
% 52,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (5.323). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (3.995); eraikin guztien % 82,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (18.112 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra311
2 gela1.744
3 gela3.676
4 gela5.323
5 gela4.523
6 gela2.983
7 gela edo gehiago3.422

Eraikuntza garaia

1919 aurretik832
1919-19491.456
1950-19592.645
1960-19693.302
1970-19793.995
1980-19892.397
1990-19993.427
2000-20091.964
2010-2015740
2016 eta geroago1.221

Berogailu mota

2.754
18.112
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (421)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (2.754)Bloke-berogailua (Blockheizung) (151)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (18.112)Labe indibiduala (499)Berogailurik gabe (44)

Guztira 13.159 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (8.291, % 63,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (9.077).[3] Guztira 21.058 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (7.531, % 35,8).[4]

13.159bizitegi-eraikin
21.058etxegune

Eraikin mota

8.291
2.381
1.898
Etxe bakartua (8.291)Etxe atxikia (bikoitza) (2.381)Ilarako etxea (1.898)Bestelako eraikin mota (586)

Etxebizitza kopurua eraikineko

9.077
2.527
1.297
Etxebizitza bakarra (9.077)2 etxebizitza (2.527)3-6 etxebizitza (1.297)7-12 etxebizitza (220)13 etxebizitza edo gehiago (40)

Etxegunearen tamaina

7.531
7.223
2.847
2.360
Pertsona bakarra (7.531)2 pertsona (7.223)3 pertsona (2.847)4 pertsona (2.360)5 pertsona (741)6 pertsona (354)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]