Edukira joan

Delbrück

Delbrück
medium-sized district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaDetmold
Rural district of North Rhine-WestphaliaPaderborn District
AlkateaJohannes Lindhauer
Posta kodea33129
Udalerri kodea05774020
Geografia
Koordenatuak51°46′00″N 8°34′00″E / 51.7667°N 8.5667°E / 51.7667; 8.5667
Mapa
Azalera157,28 km²
Altitudea100 m
MugakideakVerl, Hövelhof, Paderborn, Salzkotten, Lippstadt eta Rietberg
Demografia
Biztanleria32.140 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 15.875 (%49,4) (%50,6) 16.265 alt_right
Dentsitatea204 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02944, 05244, 05250, 05257, 05294
Hiri senidetuakZossen eta Roncq
MatrikulaPB
stadt-delbrueck.de

Delbrück Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Paderborn barrutian. Azken zentsuaren arabera 32.140 biztanle zituen 157,3 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 31.570 biztanle zituen: 15.968 gizonezko (% 50,6) eta 15.602 emakumezko (% 49,4); 100 emakumeko 102,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 19,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,6 ezkongabeak ziren eta % 48,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea18.00021.00024.00027.00030.00033.0001970198019902000201020202030DelbrückBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 15.973 gizon, 15.600 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.16
 
75+
 
10.26
10.52
 
65-74
 
10.52
23.50
 
50-64
 
23.52
12.65
 
40-49
 
11.96
13.27
 
30-39
 
12.31
5.48
 
25-29
 
5.59
8.17
 
18-24
 
7.19
3.17
 
15-17
 
3.21
9.34
 
6-14
 
9.24
3.39
 
3-5
 
3.21
3.36
 
0-2
 
2.99
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 76,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 22,0k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,7k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 79,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 20,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

24.078
6.950
Migrazio-jatorririk gabe (24.078)Migrazio-jatorri osoa (6.950)Migrazio-jatorri partziala (546)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 13.221 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (7.753, % 58,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 120,73 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,77 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 60,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

13.221etxebizitza
120,73 m²batez besteko azalera
5,77 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

7.753
5.130
Jabetzan (7.753)Alokairuan (5.130)Aisialdikoa (23)Hutsik (320)
% 2,4hutsik dauden tasa
% 60,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 5 gela zituzten (2.981). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (2.776); eraikin guztien % 77,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (11.757 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra76
2 gela591
3 gela1.677
4 gela2.901
5 gela2.981
6 gela2.115
7 gela edo gehiago2.885

Eraikuntza garaia

1919 aurretik360
1919-1949496
1950-1959956
1960-19691.674
1970-19792.244
1980-19891.797
1990-19992.776
2000-20091.411
2010-2015823
2016 eta geroago687

Berogailu mota

11.757
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (450)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (330)Bloke-berogailua (Blockheizung) (93)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (11.757)Labe indibiduala (548)Berogailurik gabe (47)

Guztira 8.559 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.971, % 81,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.898).[3] Guztira 12.704 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (3.991, % 31,4). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabekin ziren (4.292, % 33,8).[4]

8.559bizitegi-eraikin
12.704etxegune

Eraikin mota

6.971
1.156
Etxe bakartua (6.971)Etxe atxikia (bikoitza) (1.156)Ilarako etxea (216)Bestelako eraikin mota (217)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.898
1.865
703
Etxebizitza bakarra (5.898)2 etxebizitza (1.865)3-6 etxebizitza (703)7-12 etxebizitza (69)13 etxebizitza edo gehiago (19)

Etxegunearen tamaina

3.782
3.991
1.950
1.841
Pertsona bakarra (3.782)2 pertsona (3.991)3 pertsona (1.950)4 pertsona (1.841)5 pertsona (698)6 pertsona (443)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]