Edukira joan

Doissin

Doissin
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Isère
BarrutiLa Tour-du-Pineko barrutia
Kantonamenducanton of Virieu
Izen ofizialaDoissin
Posta kodea38730
Geografia
Koordenatuak45°29′59″N 5°25′25″E / 45.4997°N 5.4236°E / 45.4997; 5.4236
Mapa
Azalera8,45 km²
Altitudea411 m, 661 m eta 531 m
MugakideakTorchefelon, Biol, Blandin, Chélieu, Montagnieu, Montrevel eta Val-de-Virieu
Demografia
Biztanleria876 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 405 (%46) (%54) 476 alt_right
Dentsitatea104 bizt/km²
doissin.fr

Doissin Frantziako udalerri bat da, Isère departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 876 biztanle zituen 8,45 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Torchefelon, Biol, Blandin, Chélieu, Montagnieu, Montrevel eta Val-de-Virieu.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
DoissinDoissin
Població amb 566 habitants (2000)Torchefelon (2,8 km)
Població amb 452 habitants (2000)Montrevel (3,0 km)
Població amb 1311 habitants (2000)Biol (3,0 km)
Població amb 423 habitants (2000)Panissage (3,1 km)
Població amb 147 habitants (2000)Blandin (3,7 km)
Població amb 819 habitants (2000)Montagnieu (3,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ipar Alpeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1200-1500 mm artekoa, udan modu irregularrean banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da, 17,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1261 mm-koa da, urtarrilean 10,3 euri-egun eta uztailean 7,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Bourgoin-Jallieu udalerrian dago, 15 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 844 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,2 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea300400500600700800900100018301860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 476 gizon, 405 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
1.23
2.10
 
85-89
 
0.00
5.04
 
80-84
 
6.17
1.89
 
75-79
 
3.46
6.09
 
70-74
 
3.46
5.25
 
65-69
 
6.17
6.09
 
60-64
 
4.69
9.45
 
55-59
 
12.10
6.30
 
50-54
 
2.47
6.30
 
45-49
 
2.72
8.82
 
40-44
 
7.90
6.51
 
35-39
 
11.60
2.31
 
30-34
 
5.19
3.15
 
25-29
 
4.94
6.72
 
20-24
 
2.72
3.57
 
15-19
 
7.90
11.34
 
10-14
 
1.48
2.31
 
5-9
 
9.14
6.72
 
0-4
 
6.67
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Doissin udalerrian 876 biztanle zeuden eta 366 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,39 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 35,2). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 25,1 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

876biztanle
366elkarbizitza-unitate
2,39lagun elkarbizitza-unitateko
274familia
Udalerria
% 33
% 35
% 25
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 274 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (129). Guraso bakarreko 25 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 135 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 66k seme-alaba bakarra zuten etxean, 52k bi, eta 21k hiru edo gehiago.[9]

129
119
25
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean135
Seme-alaba bat66
Bi seme-alaba52
Hiru seme-alaba16
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 706 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 28,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 82,0).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 5
40-54% 11
55-64% 18
65-79% 24
80 +% 28
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 80
40-54% 82
55-64% 76
65-79% 71
80 +% 59

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 48,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,1 izatezko bikotean eta % 9,8 PACS bidez lotuta). % 21,0 ezkongabeak ziren, % 5,4 alargunak eta % 6,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 48,7
Ezkongabea% 21,0
PACS bidez lotuta% 9,8
Izatezko bikotean% 9,1
Dibortziatuta% 6,1
Alarguna% 5,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,5), eskulangileak (% 21,0), erdi-mailako lanbideak (% 21,0), enplegatuak (% 10,9). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,5) Isère departamenduko batez bestekoaren (% 28,7) gainetik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 4,1).[9]

Udalerria
% 21
% 11
% 21
% 29
Isère
% 15
% 17
% 14
% 14
% 29
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 404 etxebizitza zeuden. Horietatik 362 egoitza nagusi ziren, 18 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 24 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (369), eta apartamentuak gutxi ziren (33). Egoitza nagusietatik 312 beren jabearen bizilekuak ziren, 45 alokairuan zeuden, 18 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 5 doan lagata.[10]

404etxebizitza
362egoitza nagusi
369etxe
33apartamentu

Etxebizitza multzoa

362
Egoitza nagusia (362)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (18)Hutsik (24)

Etxe mota

369
33
Etxea (369)Apartamentua (33)

Jabetza egoera

312
45
Jabeak (312)Alokairuan (45)HLM (18)Doan lagata (5)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (77).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik75
1919-194527
1946-197022
1971-199077
1991-200575
2006-202075

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (214). 169 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 320 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 141 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 211tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela8
3 gela40
4 gela99
5 gela edo gehiago214

Berogailu mota

71
115
169
Fuel-olioa (71)Elektrizitatea (115)Gas botila (7)Bestelakoak (169)

Aparkalekua eta ibilgailuak

320aparkalekua
141ibilgailu 1
211ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 549 biztanleetatik 461 aktibo ziren (% 84,0), horietako 436 lanean (% 79,4) eta 25 langabezian (aktiboen % 5,4).

54915-64 urteko biztanle
% 84,0aktibo
% 79,4lanean
% 5,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 61,9
25-54 urte% 95,2
55-64 urte% 70,9
Gizonak% 86,5
Emakumeak% 81,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 20,0
BEPC, brebeta% 10,5
CAP-BEP% 5,1
Batxilergoa% 6,4
Goi-mailako +2% 4,7
Goi-mailako +3/4% 1,6
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

88 ez-aktibotik 35 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 39,8), 28 erretiraturik zeuden (% 31,8) eta 25 bestelako ez-aktibo ziren (% 28,4).

Ez-aktiboak

% 40
% 32
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 8
% 12
% 29
% 21
% 24
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 199 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 436 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

199enplegu udalerrian
% 71,9soldatapeko
% 28,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.500 eurokoa zen.

27.500 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.290 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 34 komertzioetatik, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 7 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 16 eraikuntza enpresak ziren, 4 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 4 garraio enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen eta 1 higiezinen enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 16 zerbitzu publikoetatik, 2 igeltseroak ziren, 6 margolariak, 1 zurgina, 5 iturginak, 1 argiketaria eta 1 eraikuntza enpresa.[12]

2000. urtean Doissin udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, 612 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 2003ko abuztuaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Bourgoin », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]