Edukira joan

Erding

Erding
Greater district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Gobernu-eskualdeBavaria Garaia
Bavariako baserri-barrutiDistrict of Erding
AlkateaMaximilian Gotz
Posta kodea85435
Udalerri kodea09177117
Geografia
Koordenatuak48°18′00″N 11°54′30″E / 48.3001°N 11.9082°E / 48.3001; 11.9082
Mapa
Azalera54,61 km²
Altitudea463 m
Demografia
Biztanleria37.341 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 19.169 (%51,3) (%48,7) 18.172 alt_right
Dentsitatea684 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia08122
Hiri senidetuakBastia
MatrikulaED
erding.de

Erding Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 37.341 biztanle zituen, 54,6 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 36.235 biztanle zituen: 17.476 gizonezko (% 48,2) eta 18.764 emakumezko (% 51,8); 100 emakumeko 93,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 19,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 17,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 42,3 ezkongabeak ziren eta % 43,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.00015.00020.00025.00030.00035.00040.0001970198019902000201020202030ErdingBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 17.471 gizon, 18.761 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.87
 
75+
 
11.18
9.14
 
65-74
 
10.14
24.46
 
50-64
 
21.91
13.22
 
40-49
 
13.66
13.90
 
30-39
 
12.83
6.14
 
25-29
 
5.80
7.80
 
18-24
 
7.40
3.01
 
15-17
 
3.30
8.61
 
6-14
 
8.19
2.86
 
3-5
 
2.92
2.98
 
0-2
 
2.65
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 71,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 26,0k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

25.955
9.405
Migrazio-jatorririk gabe (25.955)Migrazio-jatorri osoa (9.405)Migrazio-jatorri partziala (876)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 18.260 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (10.952, % 60,0) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 91,25 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 9,77 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 38,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

18.260etxebizitza
91,25 m²batez besteko azalera
9,77 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.575
10.952
Jabetzan (6.575)Alokairuan (10.952)Aisialdikoa (56)Hutsik (678)
% 3,6hutsik dauden tasa
% 38,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (4.655). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (3.894); eraikin guztien % 76,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (12.416 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra783
2 gela2.549
3 gela4.513
4 gela4.655
5 gela2.703
6 gela1.619
7 gela edo gehiago1.440

Eraikuntza garaia

1919 aurretik491
1919-1949713
1950-19591.712
1960-19692.298
1970-19793.136
1980-19891.731
1990-19993.894
2000-20092.205
2010-20151.259
2016 eta geroago829

Berogailu mota

4.915
12.416
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (4.915)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (238)Bloke-berogailua (Blockheizung) (234)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (12.416)Labe indibiduala (412)Berogailurik gabe (47)

Guztira 7.107 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.726, % 38,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.575).[3] Guztira 17.139 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (7.292, % 42,5).[4]

7.107bizitegi-eraikin
17.139etxegune

Eraikin mota

2.726
1.387
2.621
Etxe bakartua (2.726)Etxe atxikia (bikoitza) (1.387)Ilarako etxea (2.621)Bestelako eraikin mota (377)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.575
900
918
589
Etxebizitza bakarra (4.575)2 etxebizitza (900)3-6 etxebizitza (918)7-12 etxebizitza (589)13 etxebizitza edo gehiago (127)

Etxegunearen tamaina

7.292
4.889
2.334
1.833
Pertsona bakarra (7.292)2 pertsona (4.889)3 pertsona (2.334)4 pertsona (1.833)5 pertsona (542)6 pertsona (253)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]