Edukira joan

Fiesole

Fiesole
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Firenze
Izen ofizialaFiesole
Posta kodea50014
ISTAT kodea048015
HerriburuaFiesole
Geografia
Koordenatuak43°48′N 11°18′E / 43.8°N 11.3°E / 43.8; 11.3
Mapa
Azalera42,19 km²
Altitudea295 m
MugakideakBagno a Ripoli, Florentzia, Pontassieve, Vaglia, Borgo San Lorenzo eta Sesto Fiorentino
Demografia
Biztanleria13.659 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea324 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia055
Hiri senidetuakTucson
Katastro kodeaD575
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaFI
comune.fiesole.fi.it

Fiesole Italiako udalerri bat da. Florentziako probintzian dago, Toscana eskualdean. 13.659 biztanle ditu, 42,19 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bagno a Ripoli, Florentzia, Pontassieve, Vaglia, Borgo San Lorenzo eta Sesto Fiorentino.

BiztanleriaUrtea6000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.626 gizon, 7.116 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.07
0.23
 
95-99
 
0.58
1.25
 
90-94
 
2.19
3.18
 
85-89
 
5.27
4.47
 
80-84
 
5.07
6.07
 
75-79
 
6.62
5.64
 
70-74
 
5.92
6.07
 
65-69
 
6.46
7.86
 
60-64
 
7.46
8.10
 
55-59
 
8.09
7.82
 
50-54
 
8.23
6.11
 
45-49
 
6.32
5.78
 
40-44
 
5.20
5.09
 
35-39
 
5.31
5.07
 
30-34
 
4.10
5.07
 
25-29
 
3.72
5.24
 
20-24
 
4.31
5.54
 
15-19
 
4.55
4.20
 
10-14
 
4.17
3.97
 
5-9
 
3.36
3.23
 
0-4
 
2.97
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.174 etxebizitza zeuden: 6.182 (% 86,2) okupatuta eta 992 (% 13,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 77,6 jabetzan zeuden, % 15,1 alokairuan eta % 7,4 beste titulu batekin.

7.174etxebizitza (2021)
6.182okupatuak
992hutsik (% 13,8)

Erabilera (2021)

6.182
992
Okupatuak (6.182)Hutsik edo ez-okupatuak (992)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

77,6
15,1
Jabetzan (77,6)Alokairuan (15,1)Beste titulu batekin (7,4)

2024an 6.395 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.536 (% 39,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

6.395etxegune (2024)
2.536pertsona bakarrekoak (% 39,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.536
2 kide1.843
3 kide1.063
4 kide741
5 kide edo gehiago212

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]