Edukira joan

Fleury-la-Rivière

Fleury-la-Rivière
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Marne
Izen ofizialaFleury-la-Rivière
Posta kodea51480
Geografia
Koordenatuak49°05′48″N 3°52′57″E / 49.0967°N 3.8825°E / 49.0967; 3.8825
Mapa
Azalera7,98 km²
Altitudea103 m, 264 m eta 209 m
MugakideakChaumuzy, Belval-sous-Châtillon, Cormoyeux, Damery, Nanteuil-la-Forêt eta Romery
Demografia
Biztanleria523 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 270 (%52,4) (%47,6) 245 alt_right
Dentsitatea66 bizt/km²
fleurylariviere.fr

Fleury-la-Rivière Frantziako udalerria da, Marne departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 523 biztanle zituen 8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Chaumuzy, Belval-sous-Châtillon, Cormoyeux, Damery, Nanteuil-la-Forêt eta Romery.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Fleury-la-RivièreFleury-la-Rivière
Població amb 158 habitants (2000)Romery (2,4 km)
Població amb 120 habitants (2000)Cormoyeux (2,6 km)
Població amb 1486 habitants (2000)Damery (3,0 km)
Població amb 595 habitants (2000)Venteuil (3,5 km)
Població amb 843 habitants (2000)Cumières (4,4 km)
Població amb 800 habitants (2000)Hautvillers (4,6 km)
Població amb 465 habitants (2000)Boursault (5,0 km)
Població amb 305 habitants (2000)Vauciennes (5,5 km)
Població amb 380 habitants (2000)Cuchery (5,7 km)
Població amb 1556 habitants (2000)Mardeuil (6,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da, 15,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 761 mm-koa da, urtarrilean 12,2 euri-egun eta uztailean 8,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Chambrecy udalerrian dago, 10,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 734 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,3 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -22,1 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea400500600700800900100011001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 245 gizon, 270 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
2.04
 
85-89
 
1.85
0.00
 
80-84
 
1.85
6.12
 
75-79
 
3.70
4.08
 
70-74
 
3.70
6.12
 
65-69
 
11.11
8.16
 
60-64
 
3.70
2.04
 
55-59
 
5.56
12.24
 
50-54
 
1.85
4.08
 
45-49
 
12.96
10.20
 
40-44
 
5.56
4.08
 
35-39
 
9.26
8.16
 
30-34
 
5.56
4.08
 
25-29
 
7.41
6.12
 
20-24
 
7.41
4.08
 
15-19
 
5.56
2.04
 
10-14
 
3.70
4.08
 
5-9
 
1.85
12.24
 
0-4
 
7.41
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Fleury-la-Rivière udalerrian 523 biztanle zeuden eta 234 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,24 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 34,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

523biztanle
234elkarbizitza-unitate
2,24lagun elkarbizitza-unitateko
167familia
Udalerria
% 28
% 35
% 31
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 167 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (87). Guraso bakarreko 10 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 87 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 51k seme-alaba bakarra zuten etxean, 30k bi, eta 0k hiru edo gehiago.[9]

87
71
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean87
Seme-alaba bat51
Bi seme-alaba30
Hiru seme-alaba0
Lau edo gehiago0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 28,6), eskulangileak (% 21,8), erdi-mailako lanbideak (% 15,4), nekazariak (% 13,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 28,6) Marne departamenduko batez bestekoaren (% 30,0) azpitik dago. 31 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 13,2).[9]

Udalerria
% 13
% 13
% 15
% 9
% 22
% 29
Marne
% 10
% 15
% 16
% 16
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 290 etxebizitza zeuden. Horietatik 231 egoitza nagusi ziren, 27 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 31 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (260), eta apartamentuak gutxi ziren (28). Egoitza nagusietatik 176 beren jabearen bizilekuak ziren, 45 alokairuan zeuden, 12 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 10 doan lagata.[10]

290etxebizitza
231egoitza nagusi
260etxe
28apartamentu

Etxebizitza multzoa

231
27
31
Egoitza nagusia (231)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (27)Hutsik (31)

Etxe mota

260
28
Etxea (260)Apartamentua (28)

Jabetza egoera

176
45
Jabeak (176)Alokairuan (45)HLM (12)Doan lagata (10)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (60).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik57
1919-194522
1946-197024
1971-199060
1991-200541
2006-202021

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (142). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (86 etxebizitzatan). 195 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 116 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 104tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela8
3 gela27
4 gela54
5 gela edo gehiago142

Berogailu mota

68
86
74
Fuel-olioa (68)Elektrizitatea (86)Gas botila (4)Bestelakoak (74)

Aparkalekua eta ibilgailuak

195aparkalekua
116ibilgailu 1
104ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 351 biztanleetatik 288 aktibo ziren (% 82,1), horietako 271 lanean (% 77,2) eta 17 langabezian (aktiboen % 5,9).

35115-64 urteko biztanle
% 82,1aktibo
% 77,2lanean
% 5,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 56,2
25-54 urte% 97,5
55-64 urte% 66,2
Gizonak% 84,0
Emakumeak% 80,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 16,7
BEPC, brebeta% 12,5
CAP-BEP% 4,7
Batxilergoa% 4,1
Goi-mailako +2% 7,5
Goi-mailako +3/4% 2,9
Goi-mailako +5% 6,2

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

62 ez-aktibotik 31 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 50,0), 23 erretiraturik zeuden (% 37,1) eta 8 bestelako ez-aktibo ziren (% 12,9).

Ez-aktiboak

% 50
% 37
% 13
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 16
% 21
% 19
% 9
% 29
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 169 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 271 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

169enplegu udalerrian
% 52,7soldatapeko
% 47,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 31.330 eurokoa zen.

31.330 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.700 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 7 komertzioetatik, 2 janari enpresak ziren, 3 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen eta 1 higiezinen enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 2 zerbitzu publikoetatik, 1 margolaria zen eta 1 argiketaria.[12]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra okindegi bat zen.[13]

2000. urtean Fleury-la-Rivière udalerrian 117 nekazaritza-ustiategi zeuden, 243 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1975ko ekainaren 1an eta 2022ko maiatzaren 23an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Chambrecy-Civc », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]