Edukira joan

Follonica

Follonica
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaGrossetoko probintzia
Izen ofizialaFollonica
Posta kodea58022
ISTAT kodea053009
HerriburuaFollonica
Geografia
Koordenatuak42°55′08″N 10°45′41″E / 42.9189°N 10.7614°E / 42.9189; 10.7614
Mapa
Azalera56,02 km²
Altitudea4 m
MugakideakScarlino, Massa Marittima, Suvereto eta Piombino
Demografia
Biztanleria20.399 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea364 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1923
Telefono aurrizkia0566
Hiri senidetuakCharleroi, Kołobrzeg eta Hedemora udalerria
Katastro kodeaD656
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaGR
comune.follonica.gr.it

Follonica Italiako udalerri bat da. Grossetoko probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 20.399 biztanle ditu, 56,02 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Scarlino, Massa Marittima, Suvereto eta Piombino.

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 9.415 gizon, 10.585 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.10
0.18
 
95-99
 
0.59
1.37
 
90-94
 
1.98
3.29
 
85-89
 
4.64
4.74
 
80-84
 
5.77
6.68
 
75-79
 
7.54
6.53
 
70-74
 
7.21
6.87
 
65-69
 
7.28
7.91
 
60-64
 
8.37
8.70
 
55-59
 
8.18
8.24
 
50-54
 
8.08
7.01
 
45-49
 
6.18
5.02
 
40-44
 
5.00
4.75
 
35-39
 
4.60
4.77
 
30-34
 
3.73
4.56
 
25-29
 
3.99
4.82
 
20-24
 
4.23
4.89
 
15-19
 
4.10
3.88
 
10-14
 
3.53
3.21
 
5-9
 
2.67
2.56
 
0-4
 
2.22
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 18.035 etxebizitza zeuden: 9.863 (% 54,7) okupatuta eta 8.172 (% 45,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,1 jabetzan zeuden, % 15,1 alokairuan eta % 5,8 beste titulu batekin.

18.035etxebizitza (2021)
9.863okupatuak
8.172hutsik (% 45,3)

Erabilera (2021)

9.863
8.172
Okupatuak (9.863)Hutsik edo ez-okupatuak (8.172)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,1
15,1
Jabetzan (79,1)Alokairuan (15,1)Beste titulu batekin (5,8)

2024an 10.043 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.252 (% 42,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

10.043etxegune (2024)
4.252pertsona bakarrekoak (% 42,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.252
2 kide3.008
3 kide1.607
4 kide912
5 kide edo gehiago264

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]