Edukira joan

Gaggio Montano

Gaggio Montano
Gaggio Montano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
Italiako hiri metropolitarraBoloniako metropoli-hiria
Izen ofizialaGaggio Montano
Jatorrizko izenaGaggio Montano
Posta kodea40041
ISTAT kodea037027
HerriburuaGaggio Montano
Geografia
Koordenatuak44°12′00″N 10°56′00″E / 44.2°N 10.9333°E / 44.2; 10.9333
Mapa
Azalera58 km²
Altitudea682 m
MugakideakCastel di Casio, Grizzana Morandi, Lizzano in Belvedere, Alto Reno Terme (en) Itzuli, Vergato, Castel d'Aiano eta Montese
Demografia
Biztanleria4.801 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea83 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0534
Katastro kodeaD847
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBO
comune.gaggio-montano.bo.it

Gaggio Montano Italiako udalerri bat da. Boloniako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 4.801 biztanle ditu, 58 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castel di Casio, Grizzana Morandi, Lizzano in Belvedere, Alto Reno Terme (en) Itzuli, Vergato, Castel d'Aiano eta Montese.

BiztanleriaUrtea3500400045005000550060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.480 gizon, 2.451 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.16
 
95-99
 
0.61
0.93
 
90-94
 
1.75
3.06
 
85-89
 
4.04
3.19
 
80-84
 
4.49
5.32
 
75-79
 
5.22
5.00
 
70-74
 
5.79
6.77
 
65-69
 
5.55
7.58
 
60-64
 
7.38
8.83
 
55-59
 
9.06
8.31
 
50-54
 
8.94
7.14
 
45-49
 
6.81
6.09
 
40-44
 
6.04
5.40
 
35-39
 
4.86
5.60
 
30-34
 
4.41
4.84
 
25-29
 
5.18
5.89
 
20-24
 
4.94
4.68
 
15-19
 
4.41
4.60
 
10-14
 
4.20
3.43
 
5-9
 
3.14
3.19
 
0-4
 
3.14
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.159 etxebizitza zeuden: 2.175 (% 52,3) okupatuta eta 1.984 (% 47,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,7 jabetzan zeuden, % 15,6 alokairuan eta % 5,8 beste titulu batekin.

4.159etxebizitza (2021)
2.175okupatuak
1.984hutsik (% 47,7)

Erabilera (2021)

2.175
1.984
Okupatuak (2.175)Hutsik edo ez-okupatuak (1.984)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,7
15,6
Jabetzan (78,7)Alokairuan (15,6)Beste titulu batekin (5,8)

2024an 2.271 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 869 (% 38,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.271etxegune (2024)
869pertsona bakarrekoak (% 38,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide869
2 kide682
3 kide385
4 kide248
5 kide edo gehiago87

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]