Edukira joan

Garching an der Alz

Garching an der Alz
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Gobernu-eskualdeBavaria Garaia
Bavariako baserri-barrutiLandkreis Altötting
AlkateaMaik Krieger
Posta kodea84518
Udalerri kodea09171117
Geografia
Koordenatuak48°07′00″N 12°35′00″E / 48.1167°N 12.5833°E / 48.1167; 12.5833
Mapa
Azalera25,86 km²
Altitudea459 m
MugakideakBurgkirchen an der Alz eta Kirchweidach
Demografia
Biztanleria8.546 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.316 (%50,5) (%49,5) 4.230 alt_right
Dentsitatea330 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia08634
Hiri senidetuakCollesalvetti, Laa an der Thaya eta Stolpen
MatrikulaAÖ
garching-alz.de

Garching an der Alz Alemaniako udalerria da. Bavaria estatuan kokatuta dago, Altötting barrutian. Azken zentsuaren arabera 8.546 biztanle zituen 25,9 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 8.419 biztanle zituen: 4.134 gizonezko (% 49,1) eta 4.285 emakumezko (% 50,9); 100 emakumeko 96,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 11,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,8 ezkongabeak ziren eta % 44,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea0200040006000800010.0001860189019201950198020102040Garching an der AlzBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.123 gizon, 4.288 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.27
 
75+
 
13.97
10.31
 
65-74
 
11.05
26.22
 
50-64
 
23.72
11.88
 
40-49
 
11.31
13.56
 
30-39
 
11.52
6.04
 
25-29
 
5.11
7.23
 
18-24
 
7.00
2.76
 
15-17
 
2.47
8.08
 
6-14
 
8.19
2.72
 
3-5
 
2.89
2.93
 
0-2
 
2.78
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 74,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 24,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.227
2.036
Migrazio-jatorririk gabe (6.227)Migrazio-jatorri osoa (2.036)Migrazio-jatorri partziala (159)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.309 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.235, % 51,9) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 104,58 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,94 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 5,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 55,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.309etxebizitza
104,58 m²batez besteko azalera
5,94 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.235
1.808
Jabetzan (2.235)Alokairuan (1.808)Aisialdikoa (26)Hutsik (244)
% 5,5hutsik dauden tasa
% 55,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.033). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (856); eraikin guztien % 88,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.745 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra42
2 gela338
3 gela761
4 gela1.033
5 gela921
6 gela557
7 gela edo gehiago667

Eraikuntza garaia

1919 aurretik124
1919-1949358
1950-1959629
1960-1969813
1970-1979614
1980-1989404
1990-1999856
2000-2009186
2010-201582
2016 eta geroago233

Berogailu mota

3.745
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (22)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (24)Bloke-berogailua (Blockheizung) (10)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.745)Labe indibiduala (339)Berogailurik gabe (169)

Guztira 2.629 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.873, % 71,2). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.921).[3] Guztira 3.947 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.640, % 41,6).[4]

2.629bizitegi-eraikin
3.947etxegune

Eraikin mota

1.873
405
249
Etxe bakartua (1.873)Etxe atxikia (bikoitza) (405)Ilarako etxea (249)Bestelako eraikin mota (101)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.921
402
258
Etxebizitza bakarra (1.921)2 etxebizitza (402)3-6 etxebizitza (258)7-12 etxebizitza (36)13 etxebizitza edo gehiago (14)

Etxegunearen tamaina

1.640
1.129
562
411
Pertsona bakarra (1.640)2 pertsona (1.129)3 pertsona (562)4 pertsona (411)5 pertsona (131)6 pertsona (75)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]