Edukira joan

Grottammare

Grottammare
Grottammare
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Markak
ProbintziaAscoli Picenoko probintzia
Izen ofizialaGrottammare
Jatorrizko izenaGrottammare
Posta kodea63066
ISTAT kodea044023
HerriburuaGrottammare
Geografia
Koordenatuak42°59′21″N 13°52′05″E / 42.9891°N 13.868069°E / 42.9891; 13.868069
Mapa
Azalera17,66 km²
Altitudea4 m
MugakideakCupra Marittima, Acquaviva Picena, Ripatransone eta San Benedetto del Tronto
Demografia
Biztanleria15.814 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea895 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0735
Hiri senidetuakSal (en) Itzuli, Gjirokastër, Itiúba, Napoli eta Sant'Agata de' Goti
Katastro kodeaE207
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaAP
comune.grottammare.ap.it

Grottammare Italiako udalerri bat da. Ascoli Picenoko probintzian kokatuta dago, Markak eskualdean. 15.814 biztanle ditu, 17,66 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cupra Marittima, Acquaviva Picena, Ripatransone eta San Benedetto del Tronto.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 7.684 gizon, 8.229 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.07
0.17
 
95-99
 
0.45
0.88
 
90-94
 
1.47
2.47
 
85-89
 
3.40
3.28
 
80-84
 
4.39
4.50
 
75-79
 
5.48
5.24
 
70-74
 
5.65
6.51
 
65-69
 
6.46
7.82
 
60-64
 
8.48
8.19
 
55-59
 
8.49
8.38
 
50-54
 
8.02
6.74
 
45-49
 
6.71
6.10
 
40-44
 
5.99
6.26
 
35-39
 
5.23
5.34
 
30-34
 
4.76
5.26
 
25-29
 
4.70
5.34
 
20-24
 
4.42
5.44
 
15-19
 
4.75
5.15
 
10-14
 
4.24
3.90
 
5-9
 
3.63
3.02
 
0-4
 
3.18
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.755 etxebizitza zeuden: 6.626 (% 67,9) okupatuta eta 3.129 (% 32,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,4 jabetzan zeuden, % 13,1 alokairuan eta % 8,5 beste titulu batekin.

9.755etxebizitza (2021)
6.626okupatuak
3.129hutsik (% 32,1)

Erabilera (2021)

6.626
3.129
Okupatuak (6.626)Hutsik edo ez-okupatuak (3.129)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,4
13,1
8,5
Jabetzan (78,4)Alokairuan (13,1)Beste titulu batekin (8,5)

2024an 6.941 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.432 (% 35) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

6.941etxegune (2024)
2.432pertsona bakarrekoak (% 35)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.432
2 kide1.870
3 kide1.338
4 kide994
5 kide edo gehiago307

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]