Edukira joan

Gunzenhausen

Gunzenhausen
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Gobernu-eskualdeFrankonia Erdikoa
Bavariako baserri-barrutiWeißenburg-Gunzenhausen District
Izen ofizialaGunzenhausen
Gunzenhausn
Posta kodea91710
Udalerri kodea09577136
Geografia
Koordenatuak49°06′53″N 10°45′15″E / 49.1147°N 10.7542°E / 49.1147; 10.7542
Mapa
Azalera82,72 km²
Altitudea416 m
MugakideakArberg, Muhr am See, Haundorf, Ornbau, Ansbach District (en) Itzuli, Pfofeld, Theilenhofen, Dittenheim, Gnotzheim, Wassertrüdingen, Unterschwaningen eta Unterer Wald
Demografia
Biztanleria16.698 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 8.542 (%51,2) (%48,8) 8.156 alt_right
Dentsitatea202 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia09831, 09836
Hiri senidetuakFrankenmuth eta Isle
gunzenhausen.de

Gunzenhausen Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 16.698 biztanle zituen, 82,7 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 16.457 biztanle zituen: 7.989 gizonezko (% 48,5) eta 8.470 emakumezko (% 51,5); 100 emakumeko 94,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 12,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,7 ezkongabeak ziren eta % 45,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea30006000900012.00015.00018.0001860189019201950198020102040GunzenhausenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 7.981 gizon, 8.477 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.47
 
75+
 
14.72
11.62
 
65-74
 
12.96
23.57
 
50-64
 
22.47
12.22
 
40-49
 
11.35
12.72
 
30-39
 
11.48
5.48
 
25-29
 
4.81
7.00
 
18-24
 
6.28
2.86
 
15-17
 
2.50
8.57
 
6-14
 
7.94
3.38
 
3-5
 
2.98
3.12
 
0-2
 
2.50
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 75,2ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

12.373
3.834
Migrazio-jatorririk gabe (12.373)Migrazio-jatorri osoa (3.834)Migrazio-jatorri partziala (251)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 8.414 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.177, % 49,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 105,28 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,87 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 6,0 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 54,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

8.414etxebizitza
105,28 m²batez besteko azalera
5,87 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.177
3.611
Jabetzan (4.177)Alokairuan (3.611)Aisialdikoa (111)Hutsik (512)
% 6,0hutsik dauden tasa
% 54,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.154). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (1.475); eraikin guztien % 86,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.366 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra136
2 gela607
3 gela1.612
4 gela2.154
5 gela1.591
6 gela999
7 gela edo gehiago1.314

Eraikuntza garaia

1919 aurretik858
1919-1949510
1950-1959835
1960-19691.475
1970-19791.380
1980-19891.126
1990-19991.085
2000-2009498
2010-2015262
2016 eta geroago383

Berogailu mota

1.159
6.366
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (290)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.159)Bloke-berogailua (Blockheizung) (87)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.366)Labe indibiduala (449)Berogailurik gabe (56)

Guztira 4.588 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.394, % 74,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.001).[3] Guztira 7.624 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.084, % 40,5).[4]

4.588bizitegi-eraikin
7.624etxegune

Eraikin mota

3.394
520
460
Etxe bakartua (3.394)Etxe atxikia (bikoitza) (520)Ilarako etxea (460)Bestelako eraikin mota (217)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.001
861
595
Etxebizitza bakarra (3.001)2 etxebizitza (861)3-6 etxebizitza (595)7-12 etxebizitza (103)13 etxebizitza edo gehiago (33)

Etxegunearen tamaina

3.084
2.354
980
773
Pertsona bakarra (3.084)2 pertsona (2.354)3 pertsona (980)4 pertsona (773)5 pertsona (301)6 pertsona (129)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]