Edukira joan

Handewitt

Handewitt
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Schleswig-Holstein
Rural district of Schleswig-HolsteinSchleswig-Flensburg barrutia
Posta kodea24976 eta 24983
Udalerri kodea01059183
Geografia
Koordenatuak54°46′00″N 9°19′00″E / 54.7667°N 9.3167°E / 54.7667; 9.3167
Mapa
Azalera77,72 km²
Altitudea43 m
MugakideakOeversee, Freienwill, Harrislee, Flensburg, Wanderup, Großenwiehe, Meyn, Wallsbüll, Osterby eta Aabenraa (udalerria)
Demografia
Biztanleria11.668 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.920 (%50,7) (%49,3) 5.748 alt_right
Dentsitatea150 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia04608, 0461, 04630
Hiri senidetuakSalacgrīva
MatrikulaSL
gemeinde-handewitt.de

Handewitt Alemaniako udalerria da. Schleswig-Holstein estatuan kokatuta dago, Schleswig-Flensburg barrutian. Azken zentsuaren arabera 11.668 biztanle zituen 77,7 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 11.330 biztanle zituen: 5.559 gizonezko (% 49,1) eta 5.770 emakumezko (% 50,9); 100 emakumeko 96,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,7 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,2 ezkongabeak ziren eta % 45,3 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea11.00011.10011.20011.30011.40011.50011.60011.700201620182020202220242026HandewittBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.560 gizon, 5.774 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.63
 
75+
 
12.11
8.94
 
65-74
 
10.51
26.37
 
50-64
 
22.27
13.09
 
40-49
 
13.01
11.96
 
30-39
 
12.82
4.82
 
25-29
 
4.23
6.40
 
18-24
 
5.42
3.44
 
15-17
 
3.34
9.73
 
6-14
 
9.79
3.33
 
3-5
 
3.12
3.29
 
0-2
 
3.39
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 88,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 10,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,3 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.969
1.192
Migrazio-jatorririk gabe (9.969)Migrazio-jatorri osoa (1.192)Migrazio-jatorri partziala (164)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.145 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.240, % 63,0) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 117,3 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,99 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 1,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 64,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.145etxebizitza
117,3 m²batez besteko azalera
6,99 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.240
1.802
Jabetzan (3.240)Alokairuan (1.802)Aisialdikoa (14)Hutsik (87)
% 1,6hutsik dauden tasa
% 64,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 5 gela zituzten (1.325). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.028); eraikin guztien % 73,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.778 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra19
2 gela213
3 gela774
4 gela1.284
5 gela1.325
6 gela828
7 gela edo gehiago696

Eraikuntza garaia

1919 aurretik379
1919-1949246
1950-1959334
1960-1969599
1970-1979802
1980-1989391
1990-19991.028
2000-2009706
2010-2015402
2016 eta geroago256

Berogailu mota

822
3.778
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (822)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (299)Bloke-berogailua (Blockheizung) (123)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.778)Labe indibiduala (94)Berogailurik gabe (26)

Guztira 4.127 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.892, % 70,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.587).[3] Guztira 5.029 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.849, % 36,8).[4]

4.127bizitegi-eraikin
5.029etxegune

Eraikin mota

2.892
700
395
Etxe bakartua (2.892)Etxe atxikia (bikoitza) (700)Ilarako etxea (395)Bestelako eraikin mota (137)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.587
333
Etxebizitza bakarra (3.587)2 etxebizitza (333)3-6 etxebizitza (184)7-12 etxebizitza (24)13 etxebizitza edo gehiago (3)

Etxegunearen tamaina

1.603
1.849
729
617
Pertsona bakarra (1.603)2 pertsona (1.849)3 pertsona (729)4 pertsona (617)5 pertsona (160)6 pertsona (72)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]