Edukira joan

Hochstett

Hochstett
Heestett
Frantziako udalerria
Administrazioa
Antzinako herrialdea Alemaniar Inperioa
Lurralde Alsazia-Lorrena
District of Alsace-LorraineUnterelsaß
Izen ofizialaHochstett
Jatorrizko izenaHeestett
Posta kodea67170
Geografia
Koordenatuak48°46′41″N 7°40′35″E / 48.7781°N 7.6764°E / 48.7781; 7.6764
Mapa
Azalera2,13 km²
Altitudea172 m, 217 m eta 201 m
MugakideakBatzendorf, Berstheim, Mommenheim, Wahlenheim eta Wittersheim
Demografia
Biztanleria422 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 220 (%51,8) (%48,2) 205 alt_right
Dentsitatea198 bizt/km²
hochstett.fr

Hochstett Frantziako udalerria da, Rhin Beherea departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 422 biztanle zituen 2,13 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Batzendorf, Berstheim, Mommenheim, Wahlenheim eta Wittersheim.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
HochstettHochstett
Població amb 378 habitants (2000)Berstheim (1,5 km)
Població amb 582 habitants (2000)Wittersheim (1,6 km)
Població amb 381 habitants (2000)Wahlenheim (1,7 km)
Població amb 917 habitants (2000)Batzendorf (2,1 km)
Població amb 787 habitants (2000)Wintershouse (2,1 km)
Població amb 548 habitants (2000)Bernolsheim (2,8 km)
Població amb 1825 habitants (2000)Mommenheim (3,6 km)
Població amb 407 habitants (2000)Huttendorf (3,6 km)
Població amb 326 habitants (2000)Rottelsheim (3,7 km)
Població amb 1341 habitants (2000)Ohlungen (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Vosgeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio oso handiak (1500-2000 mm/urte) urte osoan; negu gogorra (1 °C baino gutxiago))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da, 17,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 757 mm-koa da, urtarrilean 9,6 euri-egun eta uztailean 10,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Waltenheim-sur-Zorn udalerrian dago, 6,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 652,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 38 °C-koa da, 2015ko abuztuaren 7an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,9 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea501001502002503003504004501750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 205 gizon, 220 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
2.44
 
85-89
 
4.55
0.00
 
80-84
 
2.27
4.88
 
75-79
 
2.27
2.44
 
70-74
 
4.55
2.44
 
65-69
 
2.27
19.51
 
60-64
 
6.82
12.20
 
55-59
 
11.36
0.00
 
50-54
 
11.36
7.32
 
45-49
 
0.00
2.44
 
40-44
 
4.55
9.76
 
35-39
 
13.64
7.32
 
30-34
 
6.82
4.88
 
25-29
 
6.82
2.44
 
20-24
 
2.27
2.44
 
15-19
 
4.55
4.88
 
10-14
 
11.36
9.76
 
5-9
 
2.27
4.88
 
0-4
 
2.27
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Hochstett udalerrian 422 biztanle zeuden eta 159 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,65 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 43,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 15,7 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

422biztanle
159elkarbizitza-unitate
2,65lagun elkarbizitza-unitateko
139familia
Udalerria
% 43
% 38
% 16
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 139 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (69). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 80 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

65
69
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 28,3), goi-mailako langileak (% 22,0), enplegatuak (% 18,9), eskulangileak (% 15,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 28,3) Rhin Beherea departamenduko batez bestekoaren (% 27,5) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 22
% 12
% 19
% 16
% 28
Rhin Beherea
% 14
% 17
% 15
% 16
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 164 etxebizitza zeuden. Horietatik 162 egoitza nagusi ziren, 0 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 2 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (145), eta apartamentuak gutxi ziren (19). Egoitza nagusietatik 142 beren jabearen bizilekuak ziren, 19 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[10]

164etxebizitza
162egoitza nagusi
145etxe
19apartamentu

Etxebizitza multzoa

162
Egoitza nagusia (162)Hutsik (2)

Etxe mota

145
19
Etxea (145)Apartamentua (19)

Jabetza egoera

142
19
Jabeak (142)Alokairuan (19)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (58).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik5
1919-19454
1946-19709
1971-199033
1991-200552
2006-202058

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (113). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (63 etxebizitzatan). 157 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 45 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 107tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela0
3 gela18
4 gela30
5 gela edo gehiago113

Berogailu mota

53
63
15
26
Gas sarea (4)Fuel-olioa (53)Elektrizitatea (63)Gas botila (15)Bestelakoak (26)

Aparkalekua eta ibilgailuak

157aparkalekua
45ibilgailu 1
107ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 266 biztanleetatik 224 aktibo ziren (% 84,2), horietako 206 lanean (% 77,4) eta 17 langabezian (aktiboen % 7,6).

26615-64 urteko biztanle
% 84,2aktibo
% 77,4lanean
% 7,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 35,7
25-54 urte% 97,7
55-64 urte% 69,2
Gizonak% 85,0
Emakumeak% 83,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 9,1
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 11,8
Batxilergoa% 9,8
Goi-mailako +2% 3,7
Goi-mailako +3/4% 3,6
Goi-mailako +5% 9,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

42 ez-aktibotik 18 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 42,9), 16 erretiraturik zeuden (% 38,1) eta 8 bestelako ez-aktibo ziren (% 19,0).

Ez-aktiboak

% 43
% 38
% 19
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 23
% 28
% 28
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 45 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 206 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

45enplegu udalerrian
% 66,7soldatapeko
% 33,3ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.830 eurokoa zen.

30.830 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.890 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 8 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 2 eraikuntza enpresak ziren, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 higiezinen enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 administrazio publikoko enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 2 zerbitzu publikoetatik, 1 margolaria zen eta 1 argiketaria.[12]

2000. urtean Hochstett udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden, 188 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra anbulantzia zen.

  1. Estazioko erregistroak 2004ko irailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Waltenheim-sur-zorn », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]