Edukira joan

Lampertheim (Alemania)

Lampertheim
herria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeDarmstadt
Rural district of HesseLandkreis Bergstraße
AlkateaGottfried Störmer
Posta kodea68623
Udalerri kodea06431013
Geografia
Koordenatuak49°35′39″N 8°28′01″E / 49.59417°N 8.46708°E / 49.59417; 8.46708
Mapa
Azalera72,27 km²
Altitudea92 m
MugakideakViernheim, Lorsch eta Bürstadt
Demografia
Biztanleria32.395 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 16.461 (%50,8) (%49,2) 15.934 alt_right
Dentsitatea448 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06206, 06241, 06256
Hiri senidetuakErmont, Maldegem, Wierden, Adria, Świdnica eta Dieulouard
MatrikulaHP
lampertheim.de

Lampertheim Alemaniako hiri-udalerri bat da, Hessen estatuan. Azken zentsuaren arabera 32.395 biztanle zituen, 72,3 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 32.058 biztanle zituen: 15.671 gizonezko (% 48,9) eta 16.387 emakumezko (% 51,1); 100 emakumeko 95,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 14,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,3 ezkongabeak ziren eta % 46,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea31.00031.50032.00032.50033.00033.500201020132016201920222025LampertheimBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 15.674 gizon, 16.385 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.58
 
75+
 
13.23
12.09
 
65-74
 
12.32
24.35
 
50-64
 
24.22
11.52
 
40-49
 
12.06
12.36
 
30-39
 
11.93
5.79
 
25-29
 
4.69
7.26
 
18-24
 
5.44
2.70
 
15-17
 
2.69
8.46
 
6-14
 
7.87
2.89
 
3-5
 
2.84
3.02
 
0-2
 
2.72
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 74,8ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 22,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 84,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

23.968
7.356
Migrazio-jatorririk gabe (23.968)Migrazio-jatorri osoa (7.356)Migrazio-jatorri partziala (736)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 15.527 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (8.256, % 53,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 103,38 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,77 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,0 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 55,3 jabeak okupatzen zituzten.[3]

15.527etxebizitza
103,38 m²batez besteko azalera
6,77 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

8.256
6.765
Jabetzan (8.256)Alokairuan (6.765)Aisialdikoa (31)Hutsik (476)
% 3,0hutsik dauden tasa
% 55,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (4.494). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (3.440); eraikin guztien % 88,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (13.820 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra269
2 gela1.110
3 gela3.002
4 gela4.494
5 gela3.166
6 gela1.647
7 gela edo gehiago1.834

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.055
1919-19491.294
1950-19591.787
1960-19693.440
1970-19792.986
1980-19891.448
1990-19991.723
2000-2009692
2010-2015603
2016 eta geroago495

Berogailu mota

13.820
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (159)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (446)Bloke-berogailua (Blockheizung) (515)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (13.820)Labe indibiduala (508)Berogailurik gabe (71)

Guztira 8.439 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.280, % 74,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.729).[3] Guztira 14.915 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.786, % 38,8).[4]

8.439bizitegi-eraikin
14.915etxegune

Eraikin mota

6.280
1.115
838
Etxe bakartua (6.280)Etxe atxikia (bikoitza) (1.115)Ilarako etxea (838)Bestelako eraikin mota (210)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.729
1.580
875
Etxebizitza bakarra (5.729)2 etxebizitza (1.580)3-6 etxebizitza (875)7-12 etxebizitza (184)13 etxebizitza edo gehiago (73)

Etxegunearen tamaina

5.786
4.872
2.055
1.471
Pertsona bakarra (5.786)2 pertsona (4.872)3 pertsona (2.055)4 pertsona (1.471)5 pertsona (478)6 pertsona (255)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]