Edukira joan

Marliana

Marliana
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaPistoiako probintzia
Izen ofizialaMarliana
Posta kodea51010
ISTAT kodea047007
HerriburuaMarliana
Geografia
Koordenatuak43°56′00″N 10°46′00″E / 43.9333°N 10.7667°E / 43.9333; 10.7667
Mapa
Azalera43,04 km²
Altitudea469 m
MugakideakMassa e Cozzile, Pistoia, Serravalle Pistoiese, Pescia, San Marcello Piteglio (en) Itzuli eta Montecatini-Terme
Demografia
Biztanleria3.237 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea75 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0572
Katastro kodeaE960
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPT
comune.marliana.pt.it

Marliana Italiako udalerri bat da. Pistoiako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 3.237 biztanle ditu, 43,04 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Massa e Cozzile, Pistoia, Serravalle Pistoiese, Pescia, San Marcello Piteglio (en) Itzuli eta Montecatini-Terme.

BiztanleriaUrtea200025003000350040004500500055001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.737 gizon, 1.616 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.17
 
95-99
 
0.37
1.09
 
90-94
 
1.42
1.84
 
85-89
 
2.72
3.28
 
80-84
 
4.21
6.39
 
75-79
 
6.50
6.56
 
70-74
 
7.86
7.94
 
65-69
 
7.98
7.94
 
60-64
 
8.48
8.81
 
55-59
 
8.85
8.92
 
50-54
 
7.49
7.83
 
45-49
 
7.36
5.76
 
40-44
 
6.13
5.47
 
35-39
 
5.57
4.72
 
30-34
 
4.33
5.35
 
25-29
 
3.71
4.84
 
20-24
 
3.84
4.09
 
15-19
 
3.59
2.71
 
10-14
 
4.21
3.91
 
5-9
 
3.28
2.36
 
0-4
 
2.04
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.247 etxebizitza zeuden: 1.503 (% 46,3) okupatuta eta 1.744 (% 53,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,2 jabetzan zeuden, % 10 alokairuan eta % 11,8 beste titulu batekin.

3.247etxebizitza (2021)
1.503okupatuak
1.744hutsik (% 53,7)

Erabilera (2021)

1.503
1.744
Okupatuak (1.503)Hutsik edo ez-okupatuak (1.744)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,2
10
11,8
Jabetzan (78,2)Alokairuan (10)Beste titulu batekin (11,8)

2024an 1.625 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 740 (% 45,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

1.625etxegune (2024)
740pertsona bakarrekoak (% 45,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide740
2 kide452
3 kide239
4 kide145
5 kide edo gehiago49

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]