Edukira joan

Meyzieu

Meyzieu
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Territorial collectivity of France with special statusLyongo Metropolia
Izen ofizialaMeyzieu
Posta kodea69330
Geografia
Koordenatuak45°45′59″N 5°00′10″E / 45.7664°N 5.0028°E / 45.7664; 5.0028
Mapa
Azalera23,01 km²
Altitudea192 m, 172 m, 250 m eta 196 m
MugakideakBeynost, Saint-Maurice-de-Beynost, Thil, Miribel, Chassieu, Décines-Charpieu, Genas, Jonage eta Pusignan
Demografia
Biztanleria36.687 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 17.195 (%46,9) (%44,4) 16.282 alt_right
Dentsitatea1.594 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakMontedoro
meyzieu.fr

Meyzieu Frantziako udalerri bat da, Lyongo metropolian, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 36.687 biztanle zituen 23 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Beynost, Saint-Maurice-de-Beynost, Thil, Miribel, Chassieu, Décines-Charpieu, Genas, Jonage eta Pusignan.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 17.778 gizon, 18.649 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.10
 
95+
 
0.32
0.48
 
90-94
 
0.83
1.66
 
85-89
 
2.16
2.99
 
80-84
 
2.67
3.46
 
75-79
 
4.28
3.52
 
70-74
 
4.44
3.39
 
65-69
 
4.14
4.40
 
60-64
 
4.62
5.88
 
55-59
 
5.90
6.65
 
50-54
 
6.83
5.52
 
45-49
 
5.94
6.47
 
40-44
 
6.37
6.56
 
35-39
 
7.19
6.87
 
30-34
 
6.33
6.30
 
25-29
 
6.53
6.18
 
20-24
 
6.01
6.92
 
15-19
 
5.84
7.70
 
10-14
 
6.58
7.82
 
5-9
 
6.89
7.13
 
0-4
 
6.13
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Meyzieu udalerrian 35.860 biztanle zeuden eta 14.605 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,46 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 32,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,6 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

35.860biztanle
14.605elkarbizitza-unitate
2,46lagun elkarbizitza-unitateko
10.152familia
Udalerria
% 32
% 24
% 12
% 31
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 10.152 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (4.681). Guraso bakarreko 1.847 familietatik 1.500etan ama zen guraso bakarra. 4.363 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 2.141k seme-alaba bakarra zuten etxean, 2.265k bi, eta 1.383k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 4.681 bikoteetatik 363tan (% 7,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

3.623
4.681
1.847
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean4.363
Seme-alaba bat2.141
Bi seme-alaba2.265
Hiru seme-alaba1.017
Lau edo gehiago366

15 urte edo gehiago zituzten 28.872 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 35,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 74,4). 80 urte edo gehiagoko 2.055 biztanleetatik 1.870 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 185 kolektibitateren batean.[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 13
40-54% 11
55-64% 19
65-79% 24
80 +% 35
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 68
40-54% 74
55-64% 70
65-79% 70
80 +% 52

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 14,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,9 izatezko bikotean eta % 6,5 PACS bidez lotuta). % 26,2 ezkongabeak ziren, % 6,0 alargunak eta % 6,8 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 46,6
Ezkongabea% 26,2
Izatezko bikotean% 7,9
Dibortziatuta% 6,8
PACS bidez lotuta% 6,5
Alarguna% 6,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,7), erdi-mailako lanbideak (% 19,3), goi-mailako langileak (% 18,1), enplegatuak (% 15,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,7) Rodano departamenduko batez bestekoaren (% 24,7) gainetik dago. 1 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona.[3]

Udalerria
% 18
% 19
% 16
% 13
% 26
Rodano
% 20
% 17
% 15
% 11
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 15.439 etxebizitza zeuden. Horietatik 14.555 egoitza nagusi ziren, 248 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 637 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (7.856), eta apartamentuak gutxi ziren (7.542). Egoitza nagusietatik 9.005 beren jabearen bizilekuak ziren, 5.365 alokairuan zeuden, 2.134 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 185 doan lagata.[4]

15.439etxebizitza
14.555egoitza nagusi
7.856etxe
7.542apartamentu

Etxebizitza multzoa

14.555
Egoitza nagusia (14.555)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (248)Hutsik (637)

Etxe mota

7.856
7.542
Etxea (7.856)Apartamentua (7.542)

Jabetza egoera

9.005
5.365
2.134
Jabeak (9.005)Alokairuan (5.365)HLM (2.134)Doan lagata (185)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (5.437).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik178
1919-1945110
1946-19702.598
1971-19905.437
1991-20051.827
2006-20204.227

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (4.961). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (8.010 etxebizitzatan). 11.568 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 7.332 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 5.792tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela323
2 gela1.802
3 gela3.387
4 gela4.082
5 gela edo gehiago4.961

Berogailu mota

8.010
4.664
Gas sarea (8.010)Fuel-olioa (894)Elektrizitatea (4.664)Gas botila (112)Bestelakoak (874)

Aparkalekua eta ibilgailuak

11.568aparkalekua
7.332ibilgailu 1
5.792ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 22.483 biztanleetatik 17.261 aktibo ziren (% 76,8), horietako 15.470 lanean (% 68,8) eta 1.791 langabezian (aktiboen % 10,4).

22.48315-64 urteko biztanle
% 76,8aktibo
% 68,8lanean
% 10,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,3
25-54 urte% 90,2
55-64 urte% 62,8
Gizonak% 79,7
Emakumeak% 74,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 23,6
BEPC, brebeta% 22,9
CAP-BEP% 13,6
Batxilergoa% 11,5
Goi-mailako +2% 6,9
Goi-mailako +3/4% 5,9
Goi-mailako +5% 3,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

5.222 ez-aktibotik 2.154 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 41,2), 909 erretiraturik zeuden (% 17,4) eta 2.159 bestelako ez-aktibo ziren (% 41,3).

Ez-aktiboak

% 41
% 17
% 41
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 26
% 28
% 25
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 15.041 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 15.470 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

15.041enplegu udalerrian
% 88,9soldatapeko
% 11,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.130 eurokoa zen, eta biztanleen % 14 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

27.130 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.500 €
% 14,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 16,3
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]