Edukira joan

Minerbio

Minerbio
Minerbio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
Italiako hiri metropolitarraBoloniako metropoli-hiria
Izen ofizialaMinerbio
Jatorrizko izenaMinerbio
Posta kodea40061
ISTAT kodea037038
HerriburuaMinerbio
Geografia
Koordenatuak44°37′03″N 11°28′18″E / 44.6175°N 11.4717°E / 44.6175; 11.4717
Mapa
Azalera43,07 km²
Altitudea16 m
MugakideakBaricella, Budrio, Malalbergo, Bentivoglio eta Granarolo dell'Emilia
Demografia
Biztanleria8.870 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea206 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia051
Hiri senidetuakCamugnano, Hirrlingen eta Hajós (en) Itzuli
Katastro kodeaF219
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBO
comune.minerbio.bo.it

Minerbio Italiako udalerri bat da. Boloniako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 8.870 biztanle ditu, 43,07 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Baricella, Budrio, Malalbergo, Bentivoglio eta Granarolo dell'Emilia.

BiztanleriaUrtea60006500700075008000850090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.422 gizon, 4.537 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.09
0.07
 
95-99
 
0.68
0.59
 
90-94
 
1.72
2.08
 
85-89
 
3.33
2.96
 
80-84
 
3.75
4.36
 
75-79
 
4.94
5.31
 
70-74
 
6.06
6.45
 
65-69
 
6.08
8.03
 
60-64
 
7.85
8.80
 
55-59
 
8.95
8.53
 
50-54
 
8.31
6.94
 
45-49
 
7.32
6.24
 
40-44
 
6.28
6.04
 
35-39
 
5.77
5.50
 
30-34
 
4.65
4.73
 
25-29
 
4.67
4.95
 
20-24
 
4.54
5.43
 
15-19
 
4.41
5.02
 
10-14
 
4.32
4.21
 
5-9
 
3.61
3.78
 
0-4
 
2.67
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.545 etxebizitza zeuden: 3.949 (% 86,9) okupatuta eta 596 (% 13,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,2 jabetzan zeuden, % 18,4 alokairuan eta % 7,5 beste titulu batekin.

4.545etxebizitza (2021)
3.949okupatuak
596hutsik (% 13,1)

Erabilera (2021)

3.949
596
Okupatuak (3.949)Hutsik edo ez-okupatuak (596)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,2
18,4
Jabetzan (74,2)Alokairuan (18,4)Beste titulu batekin (7,5)

2024an 4.042 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.431 (% 35,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

4.042etxegune (2024)
1.431pertsona bakarrekoak (% 35,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.431
2 kide1.220
3 kide740
4 kide495
5 kide edo gehiago156

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]