Edukira joan

Montale

Montale
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaPistoiako probintzia
Izen ofizialaMontale
Posta kodea51037
ISTAT kodea047010
Geografia
Koordenatuak43°56′00″N 11°01′00″E / 43.9333°N 11.0167°E / 43.9333; 11.0167
Mapa
Azalera32,17 km²
Altitudea85 m
MugakideakAgliana, Cantagallo, Montemurlo eta Pistoia
Demografia
Biztanleria10.519 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea327 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0573
Hiri senidetuakVaraždin, Tifariti (en) Itzuli eta Senlis
Katastro kodeaF410
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPT
comune.montale.pt.it

Montale Italiako udalerri bat da. Pistoiako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 10.519 biztanle ditu, 32,17 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Agliana, Cantagallo, Montemurlo eta Pistoia.

BiztanleriaUrtea300040005000600070008000900010.00011.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.146 gizon, 5.317 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.06
 
100+
 
0.06
0.17
 
95-99
 
0.55
1.01
 
90-94
 
2.01
2.84
 
85-89
 
4.12
3.89
 
80-84
 
3.78
5.44
 
75-79
 
6.49
6.10
 
70-74
 
7.17
7.03
 
65-69
 
6.94
7.35
 
60-64
 
8.12
8.20
 
55-59
 
7.69
7.89
 
50-54
 
8.11
7.71
 
45-49
 
7.33
5.67
 
40-44
 
5.85
4.96
 
35-39
 
4.65
4.72
 
30-34
 
4.12
5.01
 
25-29
 
4.46
5.46
 
20-24
 
4.42
4.94
 
15-19
 
4.44
5.03
 
10-14
 
3.95
3.40
 
5-9
 
3.25
3.11
 
0-4
 
2.50
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.690 etxebizitza zeuden: 4.196 (% 89,5) okupatuta eta 494 (% 10,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,3 jabetzan zeuden, % 9 alokairuan eta % 9,7 beste titulu batekin.

4.690etxebizitza (2021)
4.196okupatuak
494hutsik (% 10,5)

Erabilera (2021)

4.196
494
Okupatuak (4.196)Hutsik edo ez-okupatuak (494)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,3
9
9,7
Jabetzan (81,3)Alokairuan (9)Beste titulu batekin (9,7)

2024an 4.316 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.145 (% 26,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

4.316etxegune (2024)
1.145pertsona bakarrekoak (% 26,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.145
2 kide1.388
3 kide904
4 kide650
5 kide edo gehiago229

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]