Edukira joan

Monte San Pietro

Monte San Pietro
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
Italiako hiri metropolitarraBoloniako metropoli-hiria
Izen ofizialaMonte San Pietro
Posta kodea40050
ISTAT kodea037042
HerriburuaCalderino
Geografia
Koordenatuak44°27′28″N 11°11′57″E / 44.457847°N 11.199031°E / 44.457847; 11.199031
Mapa
Azalera74,69 km²
Altitudea112 m
MugakideakValsamoggia (en) Itzuli, Sasso Marconi, Zola Predosa eta Marzabotto
Demografia
Biztanleria10.725 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea144 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia051
Katastro kodeaF627
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBO
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.montesanpietro.bo.it

Monte San Pietro Italiako udalerri bat da. Boloniako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 10.725 biztanle ditu, 74,69 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Valsamoggia (en) Itzuli, Sasso Marconi, Zola Predosa eta Marzabotto.

BiztanleriaUrtea300040005000600070008000900010.00011.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.311 gizon, 5.534 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.09
0.21
 
95-99
 
0.25
0.79
 
90-94
 
1.05
2.35
 
85-89
 
3.20
3.88
 
80-84
 
4.19
5.61
 
75-79
 
6.23
6.68
 
70-74
 
6.36
6.93
 
65-69
 
7.73
9.28
 
60-64
 
8.84
9.47
 
55-59
 
9.09
8.72
 
50-54
 
8.94
5.74
 
45-49
 
6.23
5.01
 
40-44
 
5.28
5.10
 
35-39
 
4.68
4.50
 
30-34
 
4.30
5.20
 
25-29
 
4.77
5.57
 
20-24
 
4.99
5.08
 
15-19
 
4.32
4.27
 
10-14
 
4.08
3.26
 
5-9
 
2.86
2.33
 
0-4
 
2.51
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.589 etxebizitza zeuden: 4.777 (% 85,5) okupatuta eta 812 (% 14,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,7 jabetzan zeuden, % 11 alokairuan eta % 6,2 beste titulu batekin.

5.589etxebizitza (2021)
4.777okupatuak
812hutsik (% 14,5)

Erabilera (2021)

4.777
812
Okupatuak (4.777)Hutsik edo ez-okupatuak (812)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,7
11
Jabetzan (82,7)Alokairuan (11)Beste titulu batekin (6,2)

2024an 5.000 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.757 (% 35,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

5.000etxegune (2024)
1.757pertsona bakarrekoak (% 35,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.757
2 kide1.614
3 kide930
4 kide530
5 kide edo gehiago169

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]