Edukira joan

Montmiral

Montmiral
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Drôme
BarrutiValenceko barrutia
Kantonamenducanton of Romans-sur-Isère-2
Izen ofizialaMontmiral
Posta kodea26750
Geografia
Koordenatuak45°09′19″N 5°08′59″E / 45.1553°N 5.1497°E / 45.1553; 5.1497
Mapa
Azalera26,69 km²
Altitudea240 m, 548 m eta 419 m
MugakideakParnans, Saint-Laurent-d'Onay, Saint-Michel-sur-Savasse, Montagne, Valherbasse eta Saint Antoine l'Abbaye
Demografia
Biztanleria649 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 337 (%51,2) (%48,8) 321 alt_right
Dentsitatea24 bizt/km²
mairie-montmiral.fr

Montmiral (frantsesez eta ofizialki: Montmiral) Frantziako udalerri bat da,Drôme departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 649 biztanle zituen 26,69 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Parnans, Saint-Laurent-d'Onay, Saint-Michel-sur-Savasse, Montagne, Valherbasse eta Saint Antoine l'Abbaye.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MontmiralMontmiral
Població amb 260 habitants (2000)Montagne (3,8 km)
Població amb 175 habitants (2000)Le Chalon (4,6 km)
Població amb 620 habitants (2000)Parnans (4,9 km)
Població amb 549 habitants (2000)Geyssans (5,5 km)
Població amb 244 habitants (2000)Miribel (5,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta erdiko Rodano haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko anplitude termiko handia (4-20 °C); aire lehorra urte osoan; mistral haize gogorra; prezipitazio handiak udazkenean)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2d zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da, 17,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1015 mm-koa da, urtarrilean 9,2 euri-egun eta uztailean 6,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Christophe-et-le-Laris udalerrian dago, 10,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1004,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 38,5 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 13an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,5 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea300600900120015001800210024001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 321 gizon, 337 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
2.97
0.00
 
85-89
 
2.97
4.36
 
80-84
 
0.00
1.56
 
75-79
 
2.97
10.59
 
70-74
 
5.64
7.48
 
65-69
 
7.12
9.03
 
60-64
 
8.61
0.00
 
55-59
 
10.09
7.48
 
50-54
 
5.64
7.48
 
45-49
 
1.48
7.48
 
40-44
 
11.28
5.92
 
35-39
 
5.64
4.36
 
30-34
 
1.48
1.56
 
25-29
 
5.64
4.36
 
20-24
 
8.61
5.92
 
15-19
 
5.64
9.03
 
10-14
 
1.48
7.48
 
5-9
 
7.12
5.92
 
0-4
 
5.64
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Montmiral udalerrian 647 biztanle zeuden eta 244 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,65 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 32,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 24,2 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

647biztanle
244elkarbizitza-unitate
2,65lagun elkarbizitza-unitateko
190familia
Udalerria
% 33
% 30
% 12
% 24
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 190 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (80). Guraso bakarreko 33 familietatik 29etan ama zen guraso bakarra. 110 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 19k seme-alaba bakarra zuten etxean, 37k bi, eta 23k hiru edo gehiago.[9]

77
80
33
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean110
Seme-alaba bat19
Bi seme-alaba37
Hiru seme-alaba14
Lau edo gehiago9

15 urte edo gehiago zituzten 511 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 46,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 82,6).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 3
40-54% 6
55-64% 20
65-79% 19
80 +% 46
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 82
40-54% 83
55-64% 75
65-79% 70
80 +% 38

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 23,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 15,7 izatezko bikotean eta % 7,8 PACS bidez lotuta). % 22,5 ezkongabeak ziren, % 4,5 alargunak eta % 4,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 45,2
Ezkongabea% 22,5
Izatezko bikotean% 15,7
PACS bidez lotuta% 7,8
Alarguna% 4,5
Dibortziatuta% 4,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 37,7), erdi-mailako lanbideak (% 17,6), enplegatuak (% 15,6), eskulangileak (% 13,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 37,7) Drôme departamenduko batez bestekoaren (% 33,8) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 2,0).[9]

Udalerria
% 18
% 16
% 14
% 38
Drôme
% 10
% 16
% 14
% 15
% 34
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 306 etxebizitza zeuden. Horietatik 254 egoitza nagusi ziren, 26 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 26 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (284), eta apartamentuak gutxi ziren (20). Egoitza nagusietatik 204 beren jabearen bizilekuak ziren, 48 alokairuan zeuden, 10 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

306etxebizitza
254egoitza nagusi
284etxe
20apartamentu

Etxebizitza multzoa

254
26
26
Egoitza nagusia (254)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (26)Hutsik (26)

Etxe mota

284
Etxea (284)Apartamentua (20)

Jabetza egoera

204
48
Jabeak (204)Alokairuan (48)HLM (10)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (79).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik79
1919-194515
1946-197011
1971-199044
1991-200554
2006-202049

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (162). 134 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 174 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 90 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 155tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela5
3 gela35
4 gela52
5 gela edo gehiago162

Berogailu mota

44
59
134
Gas sarea (6)Fuel-olioa (44)Elektrizitatea (59)Gas botila (12)Bestelakoak (134)

Aparkalekua eta ibilgailuak

174aparkalekua
90ibilgailu 1
155ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 376 biztanleetatik 294 aktibo ziren (% 78,2), horietako 269 lanean (% 71,5) eta 26 langabezian (aktiboen % 8,8).

37615-64 urteko biztanle
% 78,2aktibo
% 71,5lanean
% 8,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 37,3
25-54 urte% 96,0
55-64 urte% 60,9
Gizonak% 80,7
Emakumeak% 76,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,0
BEPC, brebeta% 25,0
CAP-BEP% 8,2
Batxilergoa% 13,0
Goi-mailako +2% 5,9
Goi-mailako +3/4% 5,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

82 ez-aktibotik 33 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 40,2), 24 erretiraturik zeuden (% 29,3) eta 25 bestelako ez-aktibo ziren (% 30,5).

Ez-aktiboak

% 40
% 29
% 30
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 15
% 35
% 26
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 113 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 269 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

113enplegu udalerrian
% 55,8soldatapeko
% 44,2ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.510 eurokoa zen.

23.510 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 25.210 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 24 komertzioetatik, 2 janari enpresak ziren, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 8 eraikuntza enpresak ziren, 3 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 3 zerbitzu enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 8 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 1 margolaria, 3 zurginak, 1 argiketaria eta 2 jatetxeak.[12]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra etxerako tresna denda bat zen.[13]

2000. urtean Montmiral udalerrian 51 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.209 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako haur-eskola bat zegoen. Montmiral udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea eta 1hezkuntza orokorreko lizeoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 43 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 25.

  1. Estazioko erregistroak 1990ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Christophe-L_sapc », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]