Edukira joan

Montorio Romano

Artikulu hau Lazioko udalerriari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus «Montorio (argipena)».
Montorio Romano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
Italiako hiri metropolitarraErromako hiri metropolitarra
Izen ofizialaMontorio Romano
Posta kodea00010
ISTAT kodea058066
HerriburuaMontorio Romano
Geografia
Koordenatuak42°08′16″N 12°48′28″E / 42.1378°N 12.8078°E / 42.1378; 12.8078
Mapa
Azalera23,39 km²
Altitudea575 m
MugakideakMontelibretti, Nerola, Scandriglia, Monteflavio eta Moricone
Demografia
Biztanleria1.929 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea82 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0774
Katastro kodeaF692
Sailkapen sismikoa2B  
MatrikulaROMA
comune.montelibretti.roma.it…

Montorio Romano Italiako udalerri bat da. Erromako probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 1.929 biztanle ditu, 23,39 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montelibretti, Nerola, Scandriglia, Monteflavio eta Moricone.

BiztanleriaUrtea1200140016001800200022001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 963 gizon, 945 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.10
 
95-99
 
0.32
0.93
 
90-94
 
1.59
2.39
 
85-89
 
1.59
2.39
 
80-84
 
3.28
3.43
 
75-79
 
4.13
5.71
 
70-74
 
5.19
8.10
 
65-69
 
8.36
8.83
 
60-64
 
10.26
8.93
 
55-59
 
7.83
7.27
 
50-54
 
6.98
6.96
 
45-49
 
6.03
6.44
 
40-44
 
7.09
6.75
 
35-39
 
5.50
6.44
 
30-34
 
4.87
4.57
 
25-29
 
4.97
4.98
 
20-24
 
4.97
4.57
 
15-19
 
4.76
5.09
 
10-14
 
5.40
3.63
 
5-9
 
3.49
2.49
 
0-4
 
3.39
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 1.412 etxebizitza zeuden: 821 (% 58,1) okupatuta eta 591 (% 41,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80 jabetzan zeuden, % 9,3 alokairuan eta % 10,7 beste titulu batekin.

1.412etxebizitza (2021)
821okupatuak
591hutsik (% 41,9)

Erabilera (2021)

821
591
Okupatuak (821)Hutsik edo ez-okupatuak (591)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80
9,3
10,7
Jabetzan (80)Alokairuan (9,3)Beste titulu batekin (10,7)

2024an 874 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 350 (% 40) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

874etxegune (2024)
350pertsona bakarrekoak (% 40)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide350
2 kide211
3 kide161
4 kide102
5 kide edo gehiago50

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]