Edukira joan

Morsbach

Morsbach
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaKolonia
Rural district of North Rhine-WestphaliaOberbergischer Kreis
Posta kodea51597
Udalerri kodea05374028
Geografia
Koordenatuak50°52′00″N 7°43′00″E / 50.8667°N 7.7167°E / 50.8667; 7.7167
Mapa
Azalera55,96 km²
Altitudea206 m eta 235 m
Demografia
Biztanleria10.477 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.276 (%50,4) (%49,6) 5.201 alt_right
Dentsitatea187 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02294
Hiri senidetuakMilly-la-Forêt
MatrikulaGM
morsbach.de

Morsbach Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Oberbergisch barrutian. Azken zentsuaren arabera 10.477 biztanle zituen 56 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 10.426 biztanle zituen: 5.212 gizonezko (% 50,0) eta 5.218 emakumezko (% 50,0); 100 emakumeko 99,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,1 ezkongabeak ziren eta % 45,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea94009600980010.00010.20010.40010.6001970198019902000201020202030MorsbachBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.196 gizon, 5.217 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.55
 
75+
 
13.42
11.64
 
65-74
 
11.39
27.04
 
50-64
 
24.57
11.10
 
40-49
 
12.25
12.36
 
30-39
 
10.77
5.68
 
25-29
 
5.12
7.29
 
18-24
 
6.21
2.79
 
15-17
 
2.82
7.97
 
6-14
 
8.55
2.71
 
3-5
 
2.59
2.87
 
0-2
 
2.32
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 81,2ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 17,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.466
1.807
Migrazio-jatorririk gabe (8.466)Migrazio-jatorri osoa (1.807)Migrazio-jatorri partziala (154)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.004 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.910, % 58,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 112,86 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,31 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 62,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.004etxebizitza
112,86 m²batez besteko azalera
5,31 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.910
1.796
Jabetzan (2.910)Alokairuan (1.796)Aisialdikoa (66)Hutsik (238)
% 4,6hutsik dauden tasa
% 62,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.097). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.032); eraikin guztien % 87,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.088 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra47
2 gela274
3 gela814
4 gela1.097
5 gela938
6 gela771
7 gela edo gehiago1.065

Eraikuntza garaia

1919 aurretik461
1919-1949409
1950-1959445
1960-1969811
1970-19791.032
1980-1989521
1990-1999691
2000-2009416
2010-201582
2016 eta geroago130

Berogailu mota

4.088
452
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (110)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (263)Bloke-berogailua (Blockheizung) (13)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.088)Labe indibiduala (452)Berogailurik gabe (77)

Guztira 3.470 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.013, % 86,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.520).[3] Guztira 4.669 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.764, % 37,8).[4]

3.470bizitegi-eraikin
4.669etxegune

Eraikin mota

3.013
Etxe bakartua (3.013)Etxe atxikia (bikoitza) (224)Ilarako etxea (120)Bestelako eraikin mota (112)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.520
671
Etxebizitza bakarra (2.520)2 etxebizitza (671)3-6 etxebizitza (259)7-12 etxebizitza (14)13 etxebizitza edo gehiago (5)

Etxegunearen tamaina

1.764
1.439
699
508
Pertsona bakarra (1.764)2 pertsona (1.439)3 pertsona (699)4 pertsona (508)5 pertsona (169)6 pertsona (97)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]