Edukira joan

Narni

Narni
Narni
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Umbria
ProbintziaTerniko probintzia
Izen ofizialaNarni
Narni
Jatorrizko izenaNarni
Posta kodea05035–05036 eta 05035
ISTAT kodea055022
HerriburuaNarni
Geografia
Koordenatuak42°31′09″N 12°30′54″E / 42.519298°N 12.515138°E / 42.519298; 12.515138
Mapa
Azalera197,99 km²
Altitudea240 m
MugakideakAmelia, Calvi dell'Umbria, Montecastrilli, Orte, Otricoli, San Gemini, Stroncone eta Terni
Demografia
Biztanleria17.626 (2026ko uztailaren 23a)
Dentsitatea89 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0744
Katastro kodeaF844
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaTR
comune.narni.tr.it

Narni Italiako udalerri bat da. Terniko probintzian kokatuta dago, Umbria eskualdean. 17.626 biztanle ditu, 197,99 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Amelia, Calvi dell'Umbria, Montecastrilli, Orte, Otricoli, San Gemini, Stroncone eta Terni.

BiztanleriaUrtea10.00012.00014.00016.00018.00020.00022.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.535 gizon, 9.091 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.09
0.22
 
95-99
 
0.66
1.21
 
90-94
 
2.20
3.28
 
85-89
 
4.12
4.32
 
80-84
 
4.80
6.44
 
75-79
 
7.29
6.42
 
70-74
 
7.06
7.39
 
65-69
 
7.20
8.48
 
60-64
 
8.56
8.28
 
55-59
 
7.96
7.96
 
50-54
 
8.13
5.92
 
45-49
 
6.05
5.64
 
40-44
 
5.20
4.51
 
35-39
 
4.42
4.59
 
30-34
 
4.51
5.65
 
25-29
 
4.34
4.84
 
20-24
 
4.61
4.76
 
15-19
 
4.18
4.23
 
10-14
 
3.43
3.29
 
5-9
 
2.68
2.53
 
0-4
 
2.49
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 11.141 etxebizitza zeuden: 8.239 (% 74) okupatuta eta 2.902 (% 26) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,8 jabetzan zeuden, % 8,4 alokairuan eta % 8,9 beste titulu batekin.

11.141etxebizitza (2021)
8.239okupatuak
2.902hutsik (% 26)

Erabilera (2021)

8.239
2.902
Okupatuak (8.239)Hutsik edo ez-okupatuak (2.902)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,8
8,4
8,9
Jabetzan (82,8)Alokairuan (8,4)Beste titulu batekin (8,9)

2024an 8.287 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.122 (% 37,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

8.287etxegune (2024)
3.122pertsona bakarrekoak (% 37,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.122
2 kide2.501
3 kide1.488
4 kide943
5 kide edo gehiago233

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]