Edukira joan

Neuvecelle

Neuvecelle
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Savoia Garaia
Izen ofizialaNeuvecelle
Posta kodea74500
Geografia
Koordenatuak46°23′42″N 6°36′45″E / 46.395°N 6.6125°E / 46.395; 6.6125
Mapa
Azalera4 km²
Altitudea372 m, 770 m eta 517 m
MugakideakÉvian-les-Bains, Larringes, Maxilly-sur-Léman eta Saint-Paul-en-Chablais
Demografia
Biztanleria3.256 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.637 (%50,8) (%49,2) 1.585 alt_right
Dentsitatea814 bizt/km²
mairie-neuvecelle.fr

Neuvecelle Frantziako udalerria da, Savoia Garaia departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.256 biztanle zituen 4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Évian-les-Bains, Larringes, Maxilly-sur-Léman eta Saint-Paul-en-Chablais.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
NeuvecelleNeuvecelle
Població amb 1176 habitants (2000)Larringes (4,2 km)
Població amb 2174 habitants (2000)Lugrin (4,3 km)
Població amb 786 habitants (2000)Vinzier (5,1 km)
Població amb 6032 habitants (2000)Publier (5,3 km)
Població amb 835 habitants (2000)Champanges (5,4 km)
Població amb 1291 habitants (2000)Féternes (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ipar Alpeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1200-1500 mm artekoa, udan modu irregularrean banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da, 18 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1126 mm-koa da, urtarrilean 1 euri-egun eta uztailean 9,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Évian-les-Bains udalerrian dago, 3,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1107,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 36,9 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,9 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea05001000150020002500300035001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.585 gizon, 1.637 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.61
0.88
 
90-94
 
1.10
0.88
 
85-89
 
1.71
2.97
 
80-84
 
4.03
4.23
 
75-79
 
4.09
5.36
 
70-74
 
5.44
5.68
 
65-69
 
6.05
6.25
 
60-64
 
6.11
6.75
 
55-59
 
5.86
5.17
 
50-54
 
6.72
7.19
 
45-49
 
4.76
7.82
 
40-44
 
7.39
9.27
 
35-39
 
10.38
2.71
 
30-34
 
5.01
4.61
 
25-29
 
2.87
4.67
 
20-24
 
3.30
7.07
 
15-19
 
5.86
8.58
 
10-14
 
5.93
3.85
 
5-9
 
9.65
6.06
 
0-4
 
3.12
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Neuvecelle udalerrian 3.224 biztanle zeuden eta 1.399 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,30 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 34,1). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

3.224biztanle
1.399elkarbizitza-unitate
2,30lagun elkarbizitza-unitateko
991familia
Udalerria
% 29
% 34
% 29
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 991 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (477). Guraso bakarreko 103 familietatik 84etan ama zen guraso bakarra. 541 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 148k seme-alaba bakarra zuten etxean, 225k bi, eta 77k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 410 bikoteetatik 30tan (% 7,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

477
410
103
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean541
Seme-alaba bat148
Bi seme-alaba225
Hiru seme-alaba51
Lau edo gehiago26

15 urte edo gehiago zituzten 2.641 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 40,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 79,9).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 11
40-54% 12
55-64% 17
65-79% 22
80 +% 41
Bikotean bizi da
15-24% 12
25-39% 76
40-54% 80
55-64% 76
65-79% 75
80 +% 56

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,5 izatezko bikotean eta % 8,7 PACS bidez lotuta). % 20,8 ezkongabeak ziren, % 4,7 alargunak eta % 6,0 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 49,3
Ezkongabea% 20,8
Izatezko bikotean% 10,5
PACS bidez lotuta% 8,7
Dibortziatuta% 6,0
Alarguna% 4,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,0), erdi-mailako lanbideak (% 22,4), goi-mailako langileak (% 16,6), enplegatuak (% 11,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,0) Savoia Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 25,5) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 17
% 22
% 11
% 8
% 33
Savoia Garaia
% 13
% 20
% 16
% 15
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.878 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.402 egoitza nagusi ziren, 348 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 129 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.205), eta apartamentuak gutxi ziren (671). Egoitza nagusietatik 1.059 beren jabearen bizilekuak ziren, 306 alokairuan zeuden, 81 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 37 doan lagata.[10]

1.878etxebizitza
1.402egoitza nagusi
1.205etxe
671apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.402
348
Egoitza nagusia (1.402)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (348)Hutsik (129)

Etxe mota

1.205
671
Etxea (1.205)Apartamentua (671)

Jabetza egoera

1.059
306
Jabeak (1.059)Alokairuan (306)HLM (81)Doan lagata (37)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (416).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik70
1919-194574
1946-1970192
1971-1990395
1991-2005215
2006-2020416

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (703). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (565 etxebizitzatan). 1.259 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 608 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 732tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela12
2 gela149
3 gela243
4 gela296
5 gela edo gehiago703

Berogailu mota

565
115
508
198
Gas sarea (565)Fuel-olioa (115)Elektrizitatea (508)Gas botila (16)Bestelakoak (198)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.259aparkalekua
608ibilgailu 1
732ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.008 biztanleetatik 1.628 aktibo ziren (% 81,1), horietako 1.487 lanean (% 74,1) eta 141 langabezian (aktiboen % 8,7).

2.00815-64 urteko biztanle
% 81,1aktibo
% 74,1lanean
% 8,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,0
25-54 urte% 92,8
55-64 urte% 69,7
Gizonak% 84,6
Emakumeak% 77,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 25,8
BEPC, brebeta% 20,5
CAP-BEP% 10,1
Batxilergoa% 8,8
Goi-mailako +2% 6,3
Goi-mailako +3/4% 7,4
Goi-mailako +5% 6,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

380 ez-aktibotik 154 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 40,5), 91 erretiraturik zeuden (% 23,9) eta 136 bestelako ez-aktibo ziren (% 35,8).

Ez-aktiboak

% 41
% 24
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 22
% 35
% 21
% 13
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 344 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.487 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

344enplegu udalerrian
% 69,8soldatapeko
% 30,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 42.290 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

42.290 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 32.180 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 10,2

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 76 komertzioetatik, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 6 eraikuntza enpresak ziren, 9 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 5 garraio enpresak ziren, 12 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 4 higiezinen enpresak ziren, 8 zerbitzu enpresak ziren, 19 administrazio publikoko enpresak ziren eta 11 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 19 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 2 margolariak, 1 zurgina, 1 iturgina, 2 argiketariak, 3 ile apaindegiak, 7 jatetxeak, 1 higiezinen agentzia eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 5 establezimendu komertzialetatik, 1 harategi zen, 1 liburu denda zen, 1 kirol-denda zen, 1 drogeria zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Neuvecelle udalerrian 10 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1990ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Evian », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]