Edukira joan

Neyron

Neyron
Frantziako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Frantzia
Eskualdea
Departamendua
Barrutia
Kantoia
Auvernia-Rodano-Alpeak
Ain
 
 
AlkateaAndré Gadiolet
Izen ofizialaNeyron
Posta kodea01700
Geografia
Koordenatuak45°48′53″N 4°55′56″E / 45.8147°N 4.9322°E / 45.8147; 4.9322
Mapa
Azalera5,36 km²
Altitudea190 m, 165 m, 312 m eta 240 m
MugakideakMiribel, Vaulx-en-Velin eta Rillieux-la-Pape
Demografia
Biztanleria2.421 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.266 (%51) (%49) 1.215 alt_right
Dentsitatea452 bizt/km²
neyron.fr

Neyron Ain departamenduko udalerria da, Frantziako Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.421 biztanle zituen 5,36 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Miribel, Vaulx-en-Velin eta Rillieux-la-Pape.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinentalaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Borgoina eta Saonako haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1900 ordu/urte), uda beroa (18,5 °C); aire lehorra udaberrian eta udan, haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,2 °C-koa da, 3,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 845 mm-koa da, urtarrilean 9 euri-egun eta uztailean 6,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Bron udalerrian dago, 10,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 820,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,4 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -24,6 °C-koa da, 1938ko abenduaren 22an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea0500100015002000250030001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.215 gizon, 1.266 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.41
 
90-94
 
0.00
2.06
 
85-89
 
2.37
4.53
 
80-84
 
5.13
4.94
 
75-79
 
3.95
3.29
 
70-74
 
3.16
4.20
 
65-69
 
4.74
7.49
 
60-64
 
5.92
7.57
 
55-59
 
6.00
8.89
 
50-54
 
11.77
8.56
 
45-49
 
8.21
5.19
 
40-44
 
4.50
6.91
 
35-39
 
7.90
3.46
 
30-34
 
4.03
2.96
 
25-29
 
4.98
4.77
 
20-24
 
4.98
6.01
 
15-19
 
7.19
3.95
 
10-14
 
5.92
9.55
 
5-9
 
3.79
5.27
 
0-4
 
5.45
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Neyron udalerrian 2.421 biztanle zeuden eta 1.029 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,35 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 31,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 27,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

2.421biztanle
1.029elkarbizitza-unitate
2,35lagun elkarbizitza-unitateko
726familia
Udalerria
% 31
% 30
% 9
% 27
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 726 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (323). Guraso bakarreko 91 familietatik 76etan ama zen guraso bakarra. 353 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 151k seme-alaba bakarra zuten etxean, 182k bi, eta 40k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 323 bikoteetatik 35tan (% 10,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

313
323
91
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean353
Seme-alaba bat151
Bi seme-alaba182
Hiru seme-alaba40
Lau edo gehiago0

15 urte edo gehiago zituzten 2.005 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 32,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 83,9).[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 10
40-54% 10
55-64% 18
65-79% 19
80 +% 32
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 72
40-54% 84
55-64% 75
65-79% 81
80 +% 62

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 52,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,3 izatezko bikotean eta % 8,2 PACS bidez lotuta). % 21,3 ezkongabeak ziren, % 3,7 alargunak eta % 6,0 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 52,4
Ezkongabea% 21,3
Izatezko bikotean% 8,3
PACS bidez lotuta% 8,2
Dibortziatuta% 6,0
Alarguna% 3,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,0), erdi-mailako lanbideak (% 19,1), goi-mailako langileak (% 18,7), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 12,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,0) Ain departamenduko batez bestekoaren (% 28,2) azpitik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,0).[8]

Udalerria
% 13
% 19
% 19
% 11
% 9
% 25
Ain
% 13
% 18
% 15
% 17
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.099 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.023 egoitza nagusi ziren, 15 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 61 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (792), eta apartamentuak gutxi ziren (307). Egoitza nagusietatik 780 beren jabearen bizilekuak ziren, 234 alokairuan zeuden, 94 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 9 doan lagata.[9]

1.099etxebizitza
1.023egoitza nagusi
792etxe
307apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.023
Egoitza nagusia (1.023)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (15)Hutsik (61)

Etxe mota

792
307
Etxea (792)Apartamentua (307)

Jabetza egoera

780
234
94
Jabeak (780)Alokairuan (234)HLM (94)Doan lagata (9)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (299).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik130
1919-194562
1946-197087
1971-1990299
1991-2005263
2006-2020171

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (583). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (479 etxebizitzatan). 865 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 400 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 583tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela15
2 gela84
3 gela134
4 gela207
5 gela edo gehiago583

Berogailu mota

479
373
89
Gas sarea (479)Fuel-olioa (68)Elektrizitatea (373)Gas botila (14)Bestelakoak (89)

Aparkalekua eta ibilgailuak

865aparkalekua
400ibilgailu 1
583ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.495 biztanleetatik 1.187 aktibo ziren (% 79,4), horietako 1.133 lanean (% 75,8) eta 54 langabezian (aktiboen % 4,5).

1.49515-64 urteko biztanle
% 79,4aktibo
% 75,8lanean
% 4,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 38,9
25-54 urte% 94,2
55-64 urte% 72,4
Gizonak% 81,4
Emakumeak% 77,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 11,5
BEPC, brebeta% 5,6
CAP-BEP% 3,6
Batxilergoa% 5,3
Goi-mailako +2% 5,3
Goi-mailako +3/4% 3,4
Goi-mailako +5% 3,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 4,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

308 ez-aktibotik 151 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 49,0), 76 erretiraturik zeuden (% 24,7) eta 81 bestelako ez-aktibo ziren (% 26,3).

Ez-aktiboak

% 49
% 25
% 26
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 16
% 27
% 27
% 17
% 12
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.100 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.133 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.100enplegu udalerrian
% 88,1soldatapeko
% 11,9ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 34.890 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

34.890 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.990 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 12,2
  1. Estazioko erregistroak 1920ko irailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lyon-Bron », fiche climatologique. .
  6. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.