Edukira joan

Nivillers

Nivillers
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Oise
BarrutiBeauvaiseko barrutia
Kantonamenducanton of Nivillers
Izen ofizialaNivillers
Posta kodea60510
Geografia
Koordenatuak49°27′24″N 2°09′57″E / 49.4567°N 2.1658°E / 49.4567; 2.1658
Mapa
Azalera7,65 km²
Altitudea70 m, 119 m eta 97 m
MugakideakBonlier, Fouquerolles, Laversines, Therdonne, Tillé eta Velennes
Demografia
Biztanleria213 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 100 (%48,8) (%51,2) 105 alt_right
Dentsitatea28 bizt/km²

Nivillers Frantziako udalerria da, Oise departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 213 biztanle zituen 7,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bonlier, Fouquerolles, Laversines, Therdonne, Tillé eta Velennes.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
NivillersNivillers
Població amb 384 habitants (2000)Bonlier (1,8 km)
Població amb 260 habitants (2000)Velennes (2,1 km)
Població amb 265 habitants (2000)Fouquerolles (3,4 km)
Població amb 401 habitants (2000)Guignecourt (3,8 km)
Població amb 1057 habitants (2000)Tillé (4,0 km)
Població amb 529 habitants (2000)Oroër (4,2 km)
Població amb 1115 habitants (2000)Laversines (4,4 km)
Població amb 899 habitants (2000)Therdonne (4,5 km)
Població amb 346 habitants (2000)Lafraye (5,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da, 14,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 710 mm-koa da, urtarrilean 11,5 euri-egun eta uztailean 8,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Tillé udalerrian dago, 3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 655,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,6 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,7 °C-koa da, 1954ko urtarrilaren 28an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1201501802102402703001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 105 gizon, 100 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
10.00
0.00
 
75-79
 
0.00
9.52
 
70-74
 
5.00
0.00
 
65-69
 
5.00
9.52
 
60-64
 
0.00
9.52
 
55-59
 
0.00
14.29
 
50-54
 
20.00
9.52
 
45-49
 
10.00
0.00
 
40-44
 
0.00
4.76
 
35-39
 
10.00
14.29
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
5.00
9.52
 
20-24
 
0.00
9.52
 
15-19
 
10.00
4.76
 
10-14
 
0.00
4.76
 
5-9
 
10.00
0.00
 
0-4
 
15.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Nivillers udalerrian 211 biztanle zeuden eta 87 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,43 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 15 kide bakarrekoak ziren, 26 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 26 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

211biztanle
87elkarbizitza-unitate
2,43lagun elkarbizitza-unitateko
67familia
26Bikotea seme-alabekin
26Bikotea seme-alabarik gabe etxean
15Guraso bakarrekoak
15Kide bakarrekoa
5Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 67 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (26). 26 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

26
26
15
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 94 etxebizitza zeuden. Horietatik 88 egoitza nagusi ziren, 1 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 5 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (94), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 63 beren jabearen bizilekuak ziren, 24 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[10]

94etxebizitza
88egoitza nagusi
94etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

88
Egoitza nagusia (88)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1)Hutsik (5)

Etxe mota

94
Etxea (94)

Jabetza egoera

63
24
Jabeak (63)Alokairuan (24)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik18
1919-19456
1946-197017
1971-199023
1991-20056
2006-202017

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (57). Fuel-olioa zen berogailu mota nagusia (40 etxebizitzatan). 72 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 35 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 51tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela0
3 gela9
4 gela22
5 gela edo gehiago57

Berogailu mota

40
30
15
Fuel-olioa (40)Elektrizitatea (30)Gas botila (2)Bestelakoak (15)

Aparkalekua eta ibilgailuak

72aparkalekua
35ibilgailu 1
51ibilgailu 2+

77 2007an zeuden etxebizitza guztiak familien etxebizitza nagusiak ziren. Etxebizitza guzti hauek 77etxeak ziren. 77 etxebizitza nagusietatik 57 bere jabearen bizilekua ziren, 18 alokairuan okupaturik zeuden eta 1 doan lagata zegoen; 1ek bi gela zituen, 10 etxek hiru zituzten, 24 etxek lau zituzten eta 41 etxek bost zituzten. 68 etxek euren parking plaza propioa zuten azpian. 31 etxetan ibilgailu bat zegoen eta 41 etxetan bat baino gehiago zituzten.[11]

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 136 biztanleetatik 102 aktibo ziren (% 75,0), horietako 93 lanean (% 68,4) eta 9 langabezian (aktiboen % 8,8).

13615-64 urteko biztanle
% 75,0aktibo
% 68,4lanean
% 8,8langabezia-tasa

34 ez-aktibotik 12 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 35,3), 15 erretiraturik zeuden (% 44,1) eta 7 bestelako ez-aktibo ziren (% 20,6).

Ez-aktiboak

% 35
% 44
% 21
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 131 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 93 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

131enplegu udalerrian
% 90,8soldatapeko
% 9,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.080 eurokoa zen.

30.080 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.970 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 4 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 1 eraikuntza enpresa zen, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen eta 1 zerbitzu enpresa zen.[12]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra iturgina zen.[13]

2000. urtean Nivillers udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden, 724 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1944ko azaroaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Beauvais-Tillé », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Logement, 1968-2007
  12. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]