Edukira joan

Oberkochen

Oberkochen
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeStuttgart
Baden-Württembergeko baserri-barrutiOstalb barrutia
Posta kodea73447
Udalerri kodea08136050
Geografia
Koordenatuak48°47′02″N 10°06′19″E / 48.7839°N 10.1053°E / 48.7839; 10.1053
Mapa
Azalera23,55 km²
Altitudea496 m
Demografia
Biztanleria7.679 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 3.876 (%50,5) (%49,5) 3.803 alt_right
Dentsitatea326 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia07364
Hiri senidetuakMontebelluna, Dives-sur-Mer eta Mátészalka
MatrikulaAA
oberkochen.de

Oberkochen Alemaniako hiri-udalerri bat da, Baden-Württemberg estatuan. Azken zentsuaren arabera 7.679 biztanle zituen, 23,6 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 7.793 biztanle zituen: 3.862 gizonezko (% 49,6) eta 3.929 emakumezko (% 50,4); 100 emakumeko 98,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 16,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,2 ezkongabeak ziren eta % 46,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea7600770078007900800081008200830084001970198019902000201020202030OberkochenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.868 gizon, 3.928 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.85
 
75+
 
14.05
10.70
 
65-74
 
11.51
23.71
 
50-64
 
22.58
11.84
 
40-49
 
12.70
13.13
 
30-39
 
11.69
6.20
 
25-29
 
5.14
6.70
 
18-24
 
6.87
3.31
 
15-17
 
2.70
8.79
 
6-14
 
7.79
2.77
 
3-5
 
2.60
3.00
 
0-2
 
2.37
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 68,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 29,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

5.366
2.265
Migrazio-jatorririk gabe (5.366)Migrazio-jatorri osoa (2.265)Migrazio-jatorri partziala (164)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.162 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.048, % 49,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 92,76 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,93 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 5,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 52,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.162etxebizitza
92,76 m²batez besteko azalera
6,93 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.048
1.874
Jabetzan (2.048)Alokairuan (1.874)Aisialdikoa (15)Hutsik (222)
% 5,3hutsik dauden tasa
% 52,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.114). Etxebizitza gehienak 1950-1959 artean eraiki ziren (1.140); eraikin guztien % 90,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.438 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra77
2 gela367
3 gela965
4 gela1.114
5 gela677
6 gela476
7 gela edo gehiago483

Eraikuntza garaia

1919 aurretik109
1919-1949238
1950-19591.140
1960-1969802
1970-1979576
1980-1989417
1990-1999472
2000-2009189
2010-201544
2016 eta geroago179

Berogailu mota

3.438
444
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (48)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (201)Bloke-berogailua (Blockheizung) (21)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.438)Labe indibiduala (444)Berogailurik gabe (9)

Guztira 2.017 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.181, % 58,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.313).[3] Guztira 3.778 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.545, % 40,9).[4]

2.017bizitegi-eraikin
3.778etxegune

Eraikin mota

1.181
337
447
Etxe bakartua (1.181)Etxe atxikia (bikoitza) (337)Ilarako etxea (447)Bestelako eraikin mota (55)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.313
309
325
Etxebizitza bakarra (1.313)2 etxebizitza (309)3-6 etxebizitza (325)7-12 etxebizitza (54)13 etxebizitza edo gehiago (15)

Etxegunearen tamaina

1.545
1.205
482
372
Pertsona bakarra (1.545)2 pertsona (1.205)3 pertsona (482)4 pertsona (372)5 pertsona (125)6 pertsona (50)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]