Edukira joan

Olevano sul Tusciano

Olevano sul Tusciano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
ProbintziaSalernoko probintzia
Izen ofizialaOlevano sul Tusciano
Posta kodea84062
ISTAT kodea065082
HerriburuaOlevano sul Tusciano
Geografia
Koordenatuak40°39′26″N 15°01′23″E / 40.65719°N 15.02305°E / 40.65719; 15.02305
Mapa
Azalera26,72 km²
Altitudea197 m
MugakideakAcerno, Battipaglia, Campagna, Eboli eta Montecorvino Rovella
Demografia
Biztanleria6.536 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea245 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0828
Hiri senidetuakWilmington
Katastro kodeaG023
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaSA
olevano.it

Olevano sul Tusciano Italiako udalerri bat da. Salernoko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 6.536 biztanle ditu, 26,72 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Acerno, Battipaglia, Campagna, Eboli eta Montecorvino Rovella.

BiztanleriaUrtea2000300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.268 gizon, 3.303 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.09
 
95-99
 
0.12
0.61
 
90-94
 
1.33
1.19
 
85-89
 
2.24
2.60
 
80-84
 
2.39
4.25
 
75-79
 
4.97
5.05
 
70-74
 
5.78
5.42
 
65-69
 
6.45
7.16
 
60-64
 
7.08
7.50
 
55-59
 
7.48
8.14
 
50-54
 
8.11
7.28
 
45-49
 
6.66
5.78
 
40-44
 
6.51
6.43
 
35-39
 
6.84
6.00
 
30-34
 
5.99
6.06
 
25-29
 
5.57
5.94
 
20-24
 
5.69
5.17
 
15-19
 
4.45
5.35
 
10-14
 
4.09
5.29
 
5-9
 
4.63
4.68
 
0-4
 
3.57
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.378 etxebizitza zeuden: 2.467 (% 73) okupatuta eta 911 (% 27) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 70,8 jabetzan zeuden, % 13,6 alokairuan eta % 15,6 beste titulu batekin.

3.378etxebizitza (2021)
2.467okupatuak
911hutsik (% 27)

Erabilera (2021)

2.467
911
Okupatuak (2.467)Hutsik edo ez-okupatuak (911)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

70,8
13,6
15,6
Jabetzan (70,8)Alokairuan (13,6)Beste titulu batekin (15,6)

2024an 2.635 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 767 (% 29,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,5 kide zeuden.

2.635etxegune (2024)
767pertsona bakarrekoak (% 29,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide767
2 kide683
3 kide520
4 kide499
5 kide edo gehiago166

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]