Edukira joan

Orbetello

Orbetello
Orbetello
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaGrossetoko probintzia
Izen ofizialaOrbetello
Jatorrizko izenaOrbetello
Posta kodea58010 eta 58015
ISTAT kodea053018
HerriburuaOrbetello
Geografia
Koordenatuak42°26′22″N 11°12′45″E / 42.4394°N 11.2125°E / 42.4394; 11.2125
Mapa
Azalera226,8 km²
Altitudea3 m
MugakideakCapalbio, Manciano, Magliano in Toscana eta Monte Argentario
Demografia
Biztanleria14.292 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea63 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0564
Katastro kodeaG088
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaGR
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.orbetello.gr.it

Orbetello Italiako udalerri bat da. Grossetoko probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 14.292 biztanle ditu, 226,8 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Capalbio, Manciano, Magliano in Toscana eta Monte Argentario.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.642 gizon, 7.275 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.08
0.20
 
95-99
 
0.76
1.04
 
90-94
 
1.84
2.98
 
85-89
 
4.62
4.14
 
80-84
 
5.36
6.79
 
75-79
 
7.07
6.79
 
70-74
 
6.79
7.84
 
65-69
 
8.49
9.00
 
60-64
 
8.99
8.91
 
55-59
 
8.11
7.71
 
50-54
 
8.21
6.29
 
45-49
 
6.75
5.53
 
40-44
 
4.84
5.00
 
35-39
 
4.41
4.64
 
30-34
 
4.03
4.40
 
25-29
 
4.05
4.47
 
20-24
 
4.16
3.90
 
15-19
 
3.51
3.96
 
10-14
 
3.23
3.54
 
5-9
 
2.78
2.88
 
0-4
 
1.92
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 11.475 etxebizitza zeuden: 6.852 (% 59,7) okupatuta eta 4.623 (% 40,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,9 jabetzan zeuden, % 15,4 alokairuan eta % 9,6 beste titulu batekin.

11.475etxebizitza (2021)
6.852okupatuak
4.623hutsik (% 40,3)

Erabilera (2021)

6.852
4.623
Okupatuak (6.852)Hutsik edo ez-okupatuak (4.623)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,9
15,4
9,6
Jabetzan (74,9)Alokairuan (15,4)Beste titulu batekin (9,6)

2024an 6.982 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.977 (% 42,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

6.982etxegune (2024)
2.977pertsona bakarrekoak (% 42,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.977
2 kide2.082
3 kide1.107
4 kide642
5 kide edo gehiago174

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]