Edukira joan

Pfronten

Pfronten
Pfronten
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Gobernu-eskualdeSuabia
Bavariako baserri-barrutiOstallgäu
AlkateaKarl-Heinz Wagner
Izen ofizialaPfronten
Jatorrizko izenaPfronten
Posta kodea87459
Udalerri kodea09777159
HerriburuaRied (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak47°35′00″N 10°33′00″E / 47.5833°N 10.55°E / 47.5833; 10.55
Mapa
Azalera62,22 km²
Altitudea853 m
MugakideakVils, Jungholz, Füssen eta Eisenberg
Demografia
Biztanleria7.706 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.019 (%52,2) (%47,8) 3.687 alt_right
Dentsitatea124 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia08363
Hiri senidetuakThoiry eta La Valle
MatrikulaOAL
pfronten.de

Pfronten Alemaniako udalerria da. Bavariako estatuan kokatuta dago, Ostallgäu barrutian. Azken zentsuaren arabera 7.706 biztanle zituen 62,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 7.716 biztanle zituen: 3.702 gizonezko (% 48,0) eta 4.012 emakumezko (% 52,0); 100 emakumeko 92,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 10,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,8 ezkongabeak ziren eta % 45,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea630066006900720075007800810084008700194019601980200020202040PfrontenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.707 gizon, 4.016 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.95
 
75+
 
14.47
10.87
 
65-74
 
10.58
24.68
 
50-64
 
24.60
11.14
 
40-49
 
11.40
12.92
 
30-39
 
12.25
5.75
 
25-29
 
5.00
6.50
 
18-24
 
5.35
2.86
 
15-17
 
3.21
7.77
 
6-14
 
7.22
2.89
 
3-5
 
2.54
2.67
 
0-2
 
3.36
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 83,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 14,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,8k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 92,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 7,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.436
1.145
Migrazio-jatorririk gabe (6.436)Migrazio-jatorri osoa (1.145)Migrazio-jatorri partziala (136)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.529 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.003, % 44,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 95,63 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,39 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 50,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.529etxebizitza
95,63 m²batez besteko azalera
7,39 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.003
1.978
363
Jabetzan (2.003)Alokairuan (1.978)Aisialdikoa (363)Hutsik (184)
% 4,3hutsik dauden tasa
% 50,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (1.156). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (844); eraikin guztien % 85,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.199 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra134
2 gela580
3 gela1.156
4 gela1.108
5 gela705
6 gela388
7 gela edo gehiago458

Eraikuntza garaia

1919 aurretik497
1919-1949425
1950-1959309
1960-1969525
1970-1979844
1980-1989610
1990-1999660
2000-2009308
2010-2015145
2016 eta geroago201

Berogailu mota

4.199
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (123)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (22)Bloke-berogailua (Blockheizung) (38)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.199)Labe indibiduala (119)Berogailurik gabe (18)

Guztira 2.072 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.512, % 73,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (985).[3] Guztira 3.882 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.661, % 42,8).[4]

2.072bizitegi-eraikin
3.882etxegune

Eraikin mota

1.512
259
Etxe bakartua (1.512)Etxe atxikia (bikoitza) (259)Ilarako etxea (143)Bestelako eraikin mota (160)

Etxebizitza kopurua eraikineko

985
481
513
Etxebizitza bakarra (985)2 etxebizitza (481)3-6 etxebizitza (513)7-12 etxebizitza (74)13 etxebizitza edo gehiago (19)

Etxegunearen tamaina

1.661
1.222
459
367
Pertsona bakarra (1.661)2 pertsona (1.222)3 pertsona (459)4 pertsona (367)5 pertsona (118)6 pertsona (53)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]