Edukira joan

Platì

Platì
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaPlatì
Posta kodea89039
ISTAT kodea080060
HerriburuaPlatì
Geografia
Koordenatuak38°13′00″N 16°03′00″E / 38.2167°N 16.05°E / 38.2167; 16.05
Mapa
Azalera50,87 km²
Altitudea300 m
MugakideakArdore, Careri, Ciminà, Oppido Mamertina, Santa Cristina d'Aspromonte, Benestare eta Varapodio
Demografia
Biztanleria3.724 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea73 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1505 (egutegi gregorianoa)
Telefono aurrizkia0964
Katastro kodeaG735
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
comune.plati.rc.it

Platì Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 3.724 biztanle ditu, 50,87 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ardore, Careri, Ciminà, Oppido Mamertina, Santa Cristina d'Aspromonte, Benestare eta Varapodio.

BiztanleriaUrtea35004000450050005500600065001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.850 gizon, 1.796 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.05
 
100+
 
0.06
0.11
 
95-99
 
0.28
0.70
 
90-94
 
0.84
0.76
 
85-89
 
1.50
1.95
 
80-84
 
1.61
3.14
 
75-79
 
2.62
4.65
 
70-74
 
4.34
5.51
 
65-69
 
5.01
5.19
 
60-64
 
6.46
5.14
 
55-59
 
5.79
5.35
 
50-54
 
5.40
5.41
 
45-49
 
5.62
6.32
 
40-44
 
6.24
6.27
 
35-39
 
6.90
7.46
 
30-34
 
6.24
5.19
 
25-29
 
6.74
6.81
 
20-24
 
5.73
7.73
 
15-19
 
7.68
6.97
 
10-14
 
6.51
8.00
 
5-9
 
7.46
7.30
 
0-4
 
6.96
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.261 etxebizitza zeuden: 1.252 (% 55,4) okupatuta eta 1.009 (% 44,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 45,5 jabetzan zeuden, % 0,5 alokairuan eta % 54 beste titulu batekin.

2.261etxebizitza (2021)
1.252okupatuak
1.009hutsik (% 44,6)

Erabilera (2021)

1.252
1.009
Okupatuak (1.252)Hutsik edo ez-okupatuak (1.009)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

45,5
54
Jabetzan (45,5)Alokairuan (0,5)Beste titulu batekin (54)

2024an 1.285 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 314 (% 24,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,9 kide zeuden.

1.285etxegune (2024)
314pertsona bakarrekoak (% 24,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide314
2 kide308
3 kide199
4 kide230
5 kide edo gehiago234

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]