Edukira joan

Reuilly-Sauvigny

Reuilly-Sauvigny
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Aisne
Izen ofizialaReuilly-Sauvigny
Posta kodea02850
Geografia
Koordenatuak49°03′15″N 3°34′29″E / 49.0542°N 3.5747°E / 49.0542; 3.5747
Mapa
Azalera6,54 km²
Altitudea62 m, 241 m eta 186 m
MugakideakConnigis, Courtemont-Varennes, Crézancy, Mézy-Moulins, Monthurel, Passy-sur-Marne, Courthiézy eta Vallées en Champagne
Demografia
Biztanleria225 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 89 (%41,8) (%58,2) 124 alt_right
Dentsitatea34 bizt/km²

Reuilly-Sauvigny Frantziako udalerri bat da Aisne departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 225 biztanle zituen 6,5 km²-ko azaleran. Azken erroldaren arabera 225 biztanle zituen 6,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Connigis, Courtemont-Varennes, Crézancy, Mézy-Moulins, Monthurel, Passy-sur-Marne, Courthiézy eta Vallées en Champagne.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Reuilly-SauvignyReuilly-Sauvigny
Població amb 341 habitants (2000)Courthiézy (2,8 km)
Població amb 312 habitants (2000)Connigis (3,3 km)
Població amb 1095 habitants (2000)Crézancy (3,6 km)
Població amb 644 habitants (2000)Jaulgonne (3,9 km)
Població amb 504 habitants (2000)Mézy-Moulins (4,0 km)
Població amb 158 habitants (2000)Monthurel (4,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da, 5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 746 mm-koa da, urtarrilean 11,3 euri-egun eta uztailean 8,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Blesmes udalerrian dago, 9,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 713 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,3 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,3 °C-koa da, 1987ko urtarrilaren 12an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1001502002503003504001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 124 gizon, 89 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
3.23
 
85-89
 
4.49
3.23
 
80-84
 
4.49
0.00
 
75-79
 
4.49
0.00
 
70-74
 
0.00
0.00
 
65-69
 
8.99
6.45
 
60-64
 
0.00
6.45
 
55-59
 
4.49
10.48
 
50-54
 
4.49
7.26
 
45-49
 
0.00
10.48
 
40-44
 
19.10
3.23
 
35-39
 
4.49
4.03
 
30-34
 
8.99
6.45
 
25-29
 
10.11
3.23
 
20-24
 
4.49
7.26
 
15-19
 
10.11
7.26
 
10-14
 
0.00
7.26
 
5-9
 
5.62
13.71
 
0-4
 
5.62
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Reuilly-Sauvigny udalerrian 225 biztanle zeuden eta 94 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,39 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 32 kide bakarrekoak ziren, 27 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 27 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

225biztanle
94elkarbizitza-unitate
2,39lagun elkarbizitza-unitateko
63familia
27Bikotea seme-alabekin
27Bikotea seme-alabarik gabe etxean
9Guraso bakarrekoak
32Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 63 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (27). Guraso bakarreko 9 familietatik 9etan ama zen guraso bakarra. 32 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

27
27
9
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 117 etxebizitza zeuden. Horietatik 101 egoitza nagusi ziren, 9 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 7 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (117), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 85 beren jabearen bizilekuak ziren, 13 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

117etxebizitza
101egoitza nagusi
117etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

101
Egoitza nagusia (101)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (9)Hutsik (7)

Etxe mota

117
Etxea (117)

Jabetza egoera

85
13
Jabeak (85)Alokairuan (13)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik28
1919-194515
1946-197022
1971-199020
1991-200510
2006-20205

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (59). 40 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 83 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 45 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 48tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela1
3 gela16
4 gela24
5 gela edo gehiago59

Berogailu mota

18
17
25
40
Gas sarea (18)Fuel-olioa (17)Elektrizitatea (25)Gas botila (1)Bestelakoak (40)

Aparkalekua eta ibilgailuak

83aparkalekua
45ibilgailu 1
48ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 145 biztanleetatik 113 aktibo ziren (% 77,9), horietako 102 lanean (% 70,3) eta 11 langabezian (aktiboen % 9,7).

14515-64 urteko biztanle
% 77,9aktibo
% 70,3lanean
% 9,7langabezia-tasa

32 ez-aktibotik 12 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,5), 9 erretiraturik zeuden (% 28,1) eta 11 bestelako ez-aktibo ziren (% 34,4).

Ez-aktiboak

% 38
% 28
% 34
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 17 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 102 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

17enplegu udalerrian
% 70,6soldatapeko
% 29,4ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.800 eurokoa zen.

24.800 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.360 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 6 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 2 eraikuntza enpresak ziren eta 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 1 iturgina eta 1 jatetxe.[12]

2000. urtean Reuilly-Sauvigny udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden.

  1. Estazioko erregistroak 1987ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Blesmes », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]