Edukira joan

Riccia

Riccia
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Molise
ProbintziaCampobassoko probintzia
Izen ofizialaRiccia
Posta kodea86016
ISTAT kodea070057
HerriburuaRiccia
Geografia
Koordenatuak41°29′00″N 14°50′00″E / 41.4833°N 14.8333°E / 41.4833; 14.8333
Mapa
Azalera70,04 km²
Altitudea665 m
MugakideakCastelvetere in Val Fortore, Cercemaggiore, Colle Sannita, Gambatesa, Pietracatella, Castelpagano, Jelsi eta Tufara
Demografia
Biztanleria4.814 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea69 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0874
Katastro kodeaH273
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCB
comune.riccia.cb.it

Riccia Italiako udalerri bat da. Campobassoko probintzian kokatuta dago, Molise eskualdean. 4.814 biztanle ditu, 70,04 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castelvetere in Val Fortore, Cercemaggiore, Colle Sannita, Gambatesa, Pietracatella, Castelpagano, Jelsi eta Tufara.

BiztanleriaUrtea4000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.301 gizon, 2.345 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.17
0.35
 
95-99
 
1.02
1.09
 
90-94
 
3.07
3.30
 
85-89
 
4.31
3.00
 
80-84
 
3.97
4.61
 
75-79
 
6.31
5.82
 
70-74
 
5.20
6.52
 
65-69
 
7.12
8.52
 
60-64
 
8.02
7.95
 
55-59
 
7.80
7.13
 
50-54
 
7.93
6.95
 
45-49
 
6.18
6.30
 
40-44
 
4.61
5.52
 
35-39
 
5.46
6.56
 
30-34
 
5.80
5.30
 
25-29
 
4.82
5.61
 
20-24
 
4.39
5.04
 
15-19
 
4.01
3.65
 
10-14
 
3.37
3.13
 
5-9
 
3.80
3.61
 
0-4
 
2.64
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.242 etxebizitza zeuden: 2.146 (% 66,2) okupatuta eta 1.096 (% 33,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 92,6 jabetzan zeuden, % 4,2 alokairuan eta % 3,2 beste titulu batekin.

3.242etxebizitza (2021)
2.146okupatuak
1.096hutsik (% 33,8)

Erabilera (2021)

2.146
1.096
Okupatuak (2.146)Hutsik edo ez-okupatuak (1.096)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

92,6
Jabetzan (92,6)Alokairuan (4,2)Beste titulu batekin (3,2)

2024an 2.106 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 797 (% 37,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

2.106etxegune (2024)
797pertsona bakarrekoak (% 37,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide797
2 kide545
3 kide354
4 kide317
5 kide edo gehiago93

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]