Edukira joan

Sémeries

Sémeries
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Nord
BarrutiAvesnes-sur-Helpeko barrutia
Kantonamenducanton of Avesnes-sur-Helpe-Nord
AlkateaJean-Luc Defroidmont
Izen ofizialaSémeries
Posta kodea59440
Geografia
Koordenatuak50°07′12″N 4°00′01″E / 50.12°N 4.0003°E / 50.12; 4.0003
Mapa
Azalera13,46 km²
Altitudea148 m, 222 m eta 187 m
MugakideakFelleries, Avesnelles, Étrœungt, Flaumont-Waudrechies, Rainsars, Ramousies eta Sains-du-Nord
Demografia
Biztanleria520 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 253 (%47,7) (%52,3) 277 alt_right
Dentsitatea39 bizt/km²

Sémeries Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 520 biztanle zituen 13,46 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Felleries, Avesnelles, Étrœungt, Flaumont-Waudrechies, Rainsars, Ramousies eta Sains-du-Nord.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
SémeriesSémeries
Població amb 239 habitants (2000)Ramousies (2,8 km)
Població amb 1519 habitants (2000)Felleries (2,9 km)
Població amb 3058 habitants (2000)Sains-du-Nord (2,9 km)
Població amb 323 habitants (2000)Bas-Lieu (4,6 km)
Població amb 494 habitants (2000)Beugnies (4,9 km)
Població amb 2579 habitants (2000)Avesnelles (5,1 km)
Població amb 216 habitants (2000)Rainsars (5,6 km)
Població amb 237 habitants (2000)Semousies (5,6 km)
Població amb 535 habitants (2000)Liessies (5,8 km)
Població amb 1480 habitants (2000)Sars-Poteries (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,9 °C-koa da, 14,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 871 mm-koa da, urtarrilean 12,7 euri-egun eta uztailean 1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Hilaire-sur-Helpe udalerrian dago, 6,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 802,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,5 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea3004005006007008009001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 277 gizon, 253 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
1.81
 
90-94
 
0.00
1.81
 
85-89
 
1.98
0.00
 
80-84
 
7.51
3.61
 
75-79
 
1.98
6.86
 
70-74
 
7.51
6.86
 
65-69
 
11.46
1.81
 
60-64
 
3.95
14.08
 
55-59
 
11.46
3.61
 
50-54
 
9.49
10.47
 
45-49
 
3.95
6.86
 
40-44
 
5.93
6.86
 
35-39
 
7.51
1.81
 
30-34
 
3.95
5.42
 
25-29
 
5.93
5.42
 
20-24
 
1.98
3.61
 
15-19
 
7.51
8.66
 
10-14
 
1.98
6.86
 
5-9
 
3.95
3.61
 
0-4
 
1.98
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Sémeries udalerrian 520 biztanle zeuden eta 223 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,33 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 33,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 26,9 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

520biztanle
223elkarbizitza-unitate
2,33lagun elkarbizitza-unitateko
163familia
Udalerria
% 34
% 28
% 11
% 27
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 163 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (75). Guraso bakarreko 24 familietatik 20etan ama zen guraso bakarra. 102 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 24k seme-alaba bakarra zuten etxean, 23k bi, eta 13k hiru edo gehiago.[9]

63
75
24
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean102
Seme-alaba bat24
Bi seme-alaba23
Hiru seme-alaba9
Lau edo gehiago4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,4), eskulangileak (% 21,5), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 12,6), nekazariak (% 8,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,4) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. 19 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 8,5).[9]

Udalerria
% 9
% 13
% 9
% 9
% 22
% 36
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 250 etxebizitza zeuden. Horietatik 230 egoitza nagusi ziren, 1 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 19 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (244), eta apartamentuak gutxi ziren (4). Egoitza nagusietatik 189 beren jabearen bizilekuak ziren, 37 alokairuan zeuden, 2 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[10]

250etxebizitza
230egoitza nagusi
244etxe
4apartamentu

Etxebizitza multzoa

230
Egoitza nagusia (230)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1)Hutsik (19)

Etxe mota

244
Etxea (244)Apartamentua (4)

Jabetza egoera

189
37
Jabeak (189)Alokairuan (37)HLM (2)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (94).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik94
1919-194526
1946-197017
1971-199050
1991-200522
2006-202020

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (148). 105 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 190 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 110 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 110tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela6
3 gela19
4 gela55
5 gela edo gehiago148

Berogailu mota

52
57
105
Gas sarea (1)Fuel-olioa (52)Elektrizitatea (57)Gas botila (15)Bestelakoak (105)

Aparkalekua eta ibilgailuak

190aparkalekua
110ibilgailu 1
110ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 322 biztanleetatik 245 aktibo ziren (% 76,1), horietako 223 lanean (% 69,3) eta 23 langabezian (aktiboen % 9,4).

32215-64 urteko biztanle
% 76,1aktibo
% 69,3lanean
% 9,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,5
25-54 urte% 92,9
55-64 urte% 60,0
Gizonak% 80,4
Emakumeak% 71,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,6
BEPC, brebeta% 15,4
CAP-BEP% 11,8
Batxilergoa% 5,8
Goi-mailako +2% 6,8
Goi-mailako +3/4% 8,3
Goi-mailako +5% 5,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

77 ez-aktibotik 27 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 35,1), 23 erretiraturik zeuden (% 29,9) eta 28 bestelako ez-aktibo ziren (% 36,4).

Ez-aktiboak

% 35
% 30
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 15
% 15
% 29
% 26
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 69 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 223 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

69enplegu udalerrian
% 58,0soldatapeko
% 42,0ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.550 eurokoa zen.

26.550 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.810 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 13 komertzioetatik, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 1 eraikuntza enpresa zen, 4 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren eta 1 higiezinen enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 2 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen eta 1 iturgina.[12]

2000. urtean Sémeries udalerrian 29 nekazaritza-ustiategi zeuden, 931 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 2004ko urriaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « St-hilaire-sur-helpe », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]