Edukira joan

San Giorgio di Piano

San Giorgio di Piano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
Italiako hiri metropolitarraBoloniako metropoli-hiria
Izen ofizialaSan Giorgio di Piano
Posta kodea40016
ISTAT kodea037052
HerriburuaSan Giorgio di Piano
Geografia
Koordenatuak44°39′00″N 11°23′00″E / 44.65°N 11.3833°E / 44.65; 11.3833
Mapa
Azalera30,43 km²
Altitudea21 m
MugakideakArgelato, Castello d'Argile, Bentivoglio eta San Pietro in Casale
Demografia
Biztanleria9.376 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea308 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia051
Katastro kodeaH896
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBO
comune.sangiorgiolucano.mt.it

San Giorgio di Piano Italiako udalerri bat da. Boloniako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 9.376 biztanle ditu, 30,43 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Argelato, Castello d'Argile, Bentivoglio eta San Pietro in Casale.

BiztanleriaUrtea300040005000600070008000900010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.833 gizon, 4.938 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.10
0.25
 
95-99
 
0.36
0.85
 
90-94
 
1.26
2.11
 
85-89
 
2.75
2.19
 
80-84
 
3.67
4.06
 
75-79
 
4.96
5.19
 
70-74
 
5.20
5.57
 
65-69
 
5.53
7.86
 
60-64
 
7.27
8.48
 
55-59
 
8.14
8.42
 
50-54
 
8.61
7.06
 
45-49
 
7.51
5.98
 
40-44
 
6.46
5.63
 
35-39
 
5.57
6.02
 
30-34
 
5.47
5.55
 
25-29
 
4.39
5.30
 
20-24
 
5.33
6.02
 
15-19
 
5.31
5.01
 
10-14
 
4.74
4.68
 
5-9
 
4.09
3.77
 
0-4
 
3.28
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.183 etxebizitza zeuden: 3.938 (% 94,1) okupatuta eta 245 (% 5,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,4 jabetzan zeuden, % 11,8 alokairuan eta % 5,8 beste titulu batekin.

4.183etxebizitza (2021)
3.938okupatuak
245hutsik (% 5,9)

Erabilera (2021)

3.938
Okupatuak (3.938)Hutsik edo ez-okupatuak (245)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,4
11,8
Jabetzan (82,4)Alokairuan (11,8)Beste titulu batekin (5,8)

2024an 4.253 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.459 (% 34,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.253etxegune (2024)
1.459pertsona bakarrekoak (% 34,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.459
2 kide1.243
3 kide808
4 kide581
5 kide edo gehiago162

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]