Edukira joan

Tiriolo

Tiriolo
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaCatanzaroko probintzia
Izen ofizialaTiriolo
Posta kodea88056
ISTAT kodea079147
HerriburuaTiriolo
Geografia
Koordenatuak38°57′N 16°30′E / 38.95°N 16.5°E / 38.95; 16.5
Mapa
Azalera29,26 km²
Altitudea690 m
MugakideakCatanzaro, Gimigliano, Miglierina, Settingiano, Marcellinara eta San Pietro Apostolo
Demografia
Biztanleria3.581 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea122 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0961
Katastro kodeaL177
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCZ
tiriolo.asmenet.it

Tiriolo Italiako udalerri bat da. Catanzaroko probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 3.581 biztanle ditu, 29,26 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Catanzaro, Gimigliano, Miglierina, Settingiano, Marcellinara eta San Pietro Apostolo.

BiztanleriaUrtea25003000350040004500500055001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.724 gizon, 1.737 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.06
 
95-99
 
0.52
1.39
 
90-94
 
1.84
1.57
 
85-89
 
3.51
2.84
 
80-84
 
3.22
5.16
 
75-79
 
5.99
6.55
 
70-74
 
6.10
8.35
 
65-69
 
7.71
8.76
 
60-64
 
8.46
8.06
 
55-59
 
9.56
7.25
 
50-54
 
7.20
6.44
 
45-49
 
6.28
5.45
 
40-44
 
6.28
4.87
 
35-39
 
4.89
5.34
 
30-34
 
4.95
5.92
 
25-29
 
4.84
5.63
 
20-24
 
4.43
4.06
 
15-19
 
4.09
4.81
 
10-14
 
3.97
4.00
 
5-9
 
3.51
3.48
 
0-4
 
2.59
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.686 etxebizitza zeuden: 1.541 (% 57,4) okupatuta eta 1.145 (% 42,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 86,4 jabetzan zeuden, % 9,8 alokairuan eta % 3,8 beste titulu batekin.

2.686etxebizitza (2021)
1.541okupatuak
1.145hutsik (% 42,6)

Erabilera (2021)

1.541
1.145
Okupatuak (1.541)Hutsik edo ez-okupatuak (1.145)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

86,4
9,8
Jabetzan (86,4)Alokairuan (9,8)Beste titulu batekin (3,8)

2024an 1.552 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 550 (% 35,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

1.552etxegune (2024)
550pertsona bakarrekoak (% 35,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide550
2 kide417
3 kide313
4 kide215
5 kide edo gehiago57

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]